Erkės: daugėja susirgimų jų platinamomis ligomis

Erkės: daugėja susirgimų jų platinamomis ligomis

06. Aug 2009, 00:00

 

Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, per šių metų pirmuosius septynis mėnesius Vilniaus mieste Laimo liga susirgo 283 žmonės. Pernai tuo pačiu laikotarpiu užregistruota 130 susirgimų.

 

Kaip atpažinti, kokia liga užsikrėtėte?

 

Laimo liga (boreliozė) – plačiai žinoma erkių platinama infekcinė liga. Laimo ligos inkubacinis periodas – laikotarpis nuo bakterijos patekimo į organizmą iki pirmųjų požymių pasireiškimo – yra nuo 2 dienų iki 6 – 9 mėnesių.

 

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) vyriausiosios specialistės Alvyros Blažytės, būdingiausias Laimo ligos požymis – žiedinis odos paraudimas (migruojanti raudonė), kuris atsiranda po erkės įsisiurbimo praėjus 1 – 4 savaitėms.

 

Paraudimas gali atsirasti erkės įkandimo arba bet kurioje kitoje kūno vietoje. Laimo ligos sukėlėjai – borelijos išplinta visame organizme. Kartu su migruojančia raudone gali pasireikšti kiti simptomai: sąnarių, raumenų skausmai, akies junginės uždegimas, karščiavimas, galvos skausmas, bendras negalavimas.

 

Pastebėję tokius požymius, nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją. Persirgus šia liga, imunitetas neįgyjamas, todėl žmogus gali sirgti pakartotinai. Nuo Laimo ligos Lietuvoje vakcinos nėra, todėl reikia saugotis erkių įkandimo!

 

Gerai apžiūrėkite kūną

 

Gamtoje patartina dėvėti šviesią aprangą, kurios apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnių galai įkišti į kojines, atviras kūno vietas reikia apipurkšti repelentais – skysčiais, kurie atbaido erkes.

 

Erkės, kurios platina Laimo ligos sukėlėją ir erkinio encefalito virusą, gyvena Lietuvoje ir randamos ne tik miškuose, bet ir miestų parkuose ir skveruose.

 

Erkės paprastai tyko ant žolės stiebelių 10 – 60 cm aukštyje, lūkuriuodamos, kol pro šalį eis tinkama auka. Prieš pradėdama siurbti kraują, erkė žaizdą suvilgo savo seilėmis, kurios turi skausmą malšinančių ir kraujavimą stabdančių medžiagų, todėl daug žmonių nepastebi, kad įsisiurbė erkė.

 

„Grįžę iš gamtos gerai apžiūrėkite savo kūną, iššukuokite plaukus. Kuo ilgiau erkė bus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų pateks į organizmą. Traukiant erkę, svarbu nesuspausti jos pilvelio, kad neįšvirkštumėte ten esančių borelijų tiesiai į žaizdelę. Ištraukus erkę, įkandimo vietą reikia dezinfekuoti – nuplauti muilu, patepti spiritiniu tirpalu“, – patarė VVSC specialistė A. Blažytė.

 

Erkinio encefalito vakcina – mokama

 

Šiemet per septynis mėnesius erkinis encefalitu Vilniuje susirgo 8 asmenys, pernai – 3.

Erkinis encefalitas – virusinės kilmės susirgimas. Šią ligą sukelia erkinio encefalito virusas, kurį žmogui perduoda erkė. Juo galima užsikrėsti ir vartojant nevirintą karvių ir ožkų pieną.

 

Šiomis dienomis vienoje Vilniaus ligonių reanimacijos skyriuje gydomas sunkiai sergantis asmuo, kuris nebuvo pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito. Jis net nežino, kur ir kada jam įkando erkė – nematė parazito ir nejuto jo įkandimo.

 

Kaip tikino specialistai, iš pradžių žmogus jautė silpnumą, bet jis netrukus praėjo ir po kelių dienų pakilo aukšta kūno temperatūra, net iki 40 laipsnių.

 

Pacientas, užsikrėtęs erkinio encefalito virusu, dažniausiai suserga praėjus 1 – 2 savaitėms po erkės įsisiurbimo. Trumpiausias nustatytas laikotarpis po užsikrėtimo iki ligos pradžios gali būti dvi dienos, ilgiausias – 30 dienų.

 

Liga dažniausiai prasideda panašiais į gripo simptomais: pakyla kūno temperatūra, skauda sąnarius, raumenis, galvą, vargina silpnumas. Per keletą dienų šie reiškiniai praeina savaime, nervų sistema nebūna pažeista.

 

„Deja, maždaug trečdaliui užkrėstųjų po 3-7 dienų vėl pakyla temperatūra, vadinasi, virusas pasiekė smegenis ir sukėlė jų uždegimą. Tuomet atsiranda įvairių nervų sistemos pažeidimo simptomų – galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, rečiau gali išsivystyti paralyžius“, – pasakojo A.Blažytė.

 

Erkinio encefalito galima išvengti pasiskiepijus. Lietuvoje erkinio encefalito vakcina yra mokama, bet, anot pašnekovės, skiepai yra efektyvi ir patikima priemonė norint išvengti erkinio encefalito.

 

O ar Tu buvai susidūrusi su šiomis ligomis? Ar grįžę iš miško ar parko su mažyliu visuomet apsižiūrite kūną?

 

 

 

30. Dec 2009, 23:23

Nelabai pozuoi norėjo 😉

30. Dec 2009, 23:21

gera visgi kai seimos svencia kartu.
labai fainos edzios, tokios senovines atrodo.

30. Dec 2009, 23:18

O jau berniuko šypsena kokia fantastiška😀 Tik namuose kažko rimtesnis buvo😀

30. Dec 2009, 23:18

Ačiū jums 😉
pamiršau parašyti pirmoje foto mano mama, antroje mano močiutė, o prieš pakutinėje vyro močiutė 😀

30. Dec 2009, 22:20

labai grazi jusu seima ... 😀

30. Dec 2009, 21:40

grazios nuotraukytes😀

30. Dec 2009, 20:47

Puiki šventė 😀 Gražus tavo sūnelis 😉

30. Dec 2009, 20:40

super ispudziai 😀 labai smagu kai per tokia sventes susirenka visa gimine 👍 labai grazus jusu berniukas ... 😀

11. Aug 2009, 12:56

Mano mazylei dar tik 4men., bet jos neskiepia-maza. Bet man labai neramu ir baisu del visokiu ligu

11. Aug 2009, 10:57

Pati pasiskiepijusi, tad nusitempiau ir savi dicki suneli.Dabar turiu maza 4men. lelyte, bet tokiu mazu neskiepija ☹ kazkaip neramu, nes mes labai daug laiko praleidziame gamtoje...

08. Aug 2009, 20:13

Na reikia saugotis, bet ka cia psisisaugosi, juk reikia iseiti i lauka su mazaisiais.

Gintarep Gintarep 07. Aug 2009, 14:23

Saugokis kaip nori...mano kalyte niekur nejo,tik dienos metu buvo kieme voljere ir tai sugebejo pasigauti...tai neturiu garantijos,kad ravedama darzoves as pati nepasigausiu,ar vaikiukui i vezimeli nepaklius.

06. Aug 2009, 18:43

mano vyras parsinese erke is kiemo,betj itik ropojo kunu dar nespejo isisiurbti aciu dievui,as taip bijau situ ligu...o del saugojimosi tai zinoma i kaima stengiuosi kuo reciau vaziuot nors ir noretusi,mazute dar labai maza tai ziauriai bijau

06. Aug 2009, 15:21

na saugokis nesisaugojes, nežinia kur gali sutikti daruge erke, ir sode, ir parke, ir miške.tikimės , kad jos aplenks, nes skiepai brangūs.

vaidlina vaidlina 06. Aug 2009, 14:07

Beje,mano sese sirgo Laimo liga☹

vaidlina vaidlina 06. Aug 2009, 14:06

As skiepijau savo panelyte nuo erkinio encefalito. Kadangi istisas dienas leidziame parke,tai maza kas. Tik,zinoma,nera labai ramu del tu ligu...

06. Aug 2009, 12:28

is tiesu labai baisios sitos ligos 😥 mes taip pat vengiame eiti i miska, nors taip norisi..grynas oras 😀

rainiukas rainiukas 06. Aug 2009, 11:38

parasiau neprisijungusi ;-((

06. Aug 2009, 11:37

saugomes nuo erkiu, bet buna kad net prie namu uzpuola, jei zole auksta. Is artimuju jau keli uzsikrete Laimo liga, kartais pamirstame apsiziureti, nes neipratę.