60% moterų yra UŽ teisę gimdyti namuose

60% moterų yra UŽ teisę gimdyti namuose

24. Jan 2016, 08:00 Goda_Mamyciuklubas.lt Goda_Mamyciuklubas.lt

2012-tais Lietuvoje kilo skandalas dėl galimybės gimdyti namuose. Nėščiosioms padėjusios akušerės buvo patrauktos teisinėn atsakomybėn, o už šią teisę kovojančios mamos kreipėsi į Europos Žmogaus Teisių teismą. Praėjo beveik ketveri metai, o situacija nepasikeitusi. Gauti kvalifikuotą pagalbą ir priežiūrą gimdant namuose Lietuvoje vis dar negalima.  

Laidoje - mamos patirtis

Paskutinį sausio šeštadienį tėvams skirtoje laidoje „Mamyčių klubas“ speciali transliacija - visos laidos metu bus kalbama ir iš įvairių pusių nagrinėjama viena tema. Sausio 30 dieną laidos vedėja ir kūrėja Eglė Skrolytė kviečia daugiau sužinoti apie gimdymą namuose. 

„Džiaugiuosi, kad turėsime galimybę paskutiniais mėnesio šeštadieniais giliau „pasikapstyti“ tėvams skirtose temose, kurios yra pačios kontraversiškiausios, sulaukiančios didelio visuomenės dėmesio, palaikymą ar nepritarimo. „Noriu gimdyti namuose” - viena tokių ir ruošdama šią laidą norėjau išklausyti abi puses”, - naują formatą pristatė Eglė. Laidoje skirtingas argumentus dėstys medicinos įstaigų atstovai, gimdyvių padėjėjos - dulos ir mamos, galvojančios ar net išbandžiusios gimdyti namuose. 

„Noras gimdyti namuose - mano geriausias sprendimas, kuris suteikė neįkainojamos ir džiuginančios patirties”, - teigs prieš metus antrą vaikelį pasigimdžiusi Agnė. Šiuo ypatingu gyvenimo momentu ją supo artimiausi žmonės ir saugi namų aplinka. Tiesa, gimdyti teko be akušerės priežiūros ar laukiančio greitosios pagalbos automobilio, kaip įprasta daugelyje Europos šalių ar vos už kelių šimtų kilometrų esančioje Latvijoje. 

Latvijoje - itin populiaru

Šiauriniai Lietuvos kaimynai galimybę gimdyti namuose su medicinos specialistų priežiūra įteisino jau prieš 20 metų. Svetainės maminuklubs.lv atliktoje apklausoje namuose gimdė ar planuoja gimdyti daugiau nei pusė moterų. 45% apklaustųjų mano, jog tai kiekvienos moters teisė į pasirinkimą.

Galimybę pasirinkti palaiko ir Lietuvos moterys - beveik 60% „Mamyčių klubo“ gerbėjų patvirtino, kad norėtų, jog galėtų rinktis: „Kiekvienos šeimos pasirinkimas, teisė rinktis turi būti pasiekiama“, „Moterys pačios galėtų pasirinkti kur geriau”.

Speciali „Mamyčių klubo“ laida „Noriu gimdyti namuose” - šį šeštadienį, sausio 30 d., 9.30 val. per TV3

25. Apr 2016, 18:29

Aš visur pasirašyčiau "už", jeigu tik, kaip, UK šalia namų stovėtų greitosios pagalbos automobilis. Manau, gimdyti namie ar ligoninėje turėtų būti kiekvienos moters valia, tačiau užtiktintas visapusiškas saugumas ir pirmosios pagalbos suteikimas.

Zylutee Zylutee 24. Jan 2016, 15:48

Aš tai tik mąstau apklausos daromos, tyrimai atliekami, bet kodėl teisinėje pozicijoje viskas sustabarėją ir vos ne kerpem užaugę, niekas nejuda ☹ . Kokios iniciatyvo sir iš kurios pusės trūksta, negi taip gydytojai kategoriškai prieš viską? Kažkaip nesinori tikėt