8 žingsneliai, kaip paruošti pieną šaldymui ir jį atšildyti

8 žingsneliai, kaip paruošti pieną šaldymui ir jį atšildyti

11. Jul 2016, 11:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Mamos pienas kūdikiui yra nepakeičiamas – pirmąjį pusmetį jis tenkina visus kūdikio mitybinius poreikius. Be to, žindymas padeda užmegzti tvirtą mamos ir kūdikio ryšį. Tačiau kad žindyti būtų galima kuo ilgiau ir sėkmingiau, neretai prireikia „pagalbininkų“.

Niekas neabejoja, kad mamos pienas kūdikiui pats vertingiausias, bet kartais jai tenka trumpam išvykti, ji suserga ar būna kokių nors nenumatytų aplinkybių, kai negali pati žindyti. Galbūt verta iš anksto nusitraukti pieną ir jo užšaldyti?

Be abejo, mama, kuri dėl kokių nors priežasčių laikinai negali žindyti, gali nusitraukti pienuką ir jį užšaldyti.

Tuomet nereikės nustoti žindyti. Šaldyti pieną galima vienkartiniuose steriliuose pieno šaldymo maišeliuose arba daugkartiniuose pieno šaldymo indeliuose. Šaldytuve pieną galima laikyti iki 12 val., o šaldiklyje užšaldytas gali stovėti 4–6 mėn. – per šį laiką mamos pienas nepraranda savo vertingų savybių. Ilgiau saugotą pieną (maždaug iki 12 mėn.) galima panaudoti gaminant košeles ar tyreles.

Tad kiekvienai mamai patartina turėti savo pieno atsargų įvairiems nenumatytiems atvejams.

8 žingsneliai - kaip paruošti pieną šaldymui ir jį atšildyti? 

Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Rūta Maciulevičienė:

1 Prieš nusitraukiant pieną reikia nusiplauti rankas.

2 Būtina patikrinti, ar visi nutrauktam pienui laikyti skirti indai yra švarūs ir sterilūs. Jei ne, juos sterilizuoti. Nutrauktą pieną galima laikyti specialiai mamytės pienui skirtuose vienkartiniuose polietileno maišeliuose, kurių sudėtyje nėra BPA, arba daugkartiniuose saugaus plastiko šaldymo indeliuose.

20160704113124-75871.jpg

Šaldyti nedidelėmis porcijomis – tik šiek tiek daugiau, negu reikia vienam kūdikio maitinimui.

Prieš dedant į šaldiklį, pienelį reikėtų atvėsinti šaldytuve.

20160704113228-17603.jpg

5 Ant šaldymui paruošto indelio būtina užrašyti pieno nutraukimo datą, kad būtų galima naudoti anksčiausiai paruoštą pieną.

20160704113304-67456.jpg

6 Kiekvienos dienos pieną šaldykite atskirame indelyje.

7 Jeigu norite atšildyti, išėmusi iš šaldymo kameros atšildykite pieną šaldytuve ar esant kambario temperatūrai.

8 Atvėsintą pieną reikia suvartoti per 24 valandas – likęs pienas jokiu būdu nepaliekamas kitam kartui ir jokiu būdu nešaldomas dar kartą. Taip pienukas praranda savo vertingas medžiagas.

20160704113334-84131.jpg

ŽINDYMO PAGALBININKAI

Pagalbininkas nr. 1 – pientraukis

20160630174207-87283.jpg

Ar būtina įsigyti pientraukį norint nusitraukinėti pieną? Galbūt galima jį nusitraukti tiesiog rankomis? Patarčiau įsigyti pientraukį, mat jis ištraukia maksimalų pieno kiekį. Rankomis neištrauksite taip tiksliai pieno ir jo gali imti mažėti. Be to, svarbu ir tai, kad pientraukiu nusitraukinėti pieną yra labai patogu – nereikia lenktis į priekį, maigyti krūtų, galima patogiai atsisėsti ir atsipalaiduoti. Pavyzdžiui, Philips AVENT pientraukis turi minkštą ir švelniai masažuojantį gaubtą, kuris labai švelniai aktyvina pieno išsiskyrimą. Tad su pientraukiu nusitraukinėti pieną yra dar ir kur kas maloniau nei rankomis.

Pagalbininkas nr. 2 –  buteliukas

20160704113423-33612.jpg

Jeigu mamai reikia kur nors išvykti arba grįžti į darbą, o su kūdikiu lieka tėtis, ar gali jis kūdikiui suteikti tokį pat psichologinį patogumą kaip mama? Juk tėtis maitins iš buteliuko – ne krūtimi kaip mama?

Kūdikiui pirmaisiais mėnesiais svarbiausias žmogus yra mama. Tačiau tėtis mažyliui taip pat labai artimas. Net ir naujagimis pažįsta tėčio balsą, atskiria jo kvapą. Jeigu jis lieka prižiūrėti kūdikį ir maitina iš buteliuko, gali tai padaryti ne prasčiau už mamą – svarbu, kad gerdamas pienelį mažylis galėtų glaustis prie tėčio, jausti jo šilumą. Kad kūdikiui gerti pienuką būtų patogiau, galima išsirinkti tokį buteliuką, kurio žindukas yra krūties formos.

Labai svarbu, kad buteliukas apsaugotų kūdikį nuo dieglių, tad rinkitės tokį, kuris įleidžia orą į buteliuko ertmę, o ne į kūdikio pilvuką. Kadangi kūdikis nuo keturių mėnesių amžiaus jau pats nori prilaikyti buteliuką, rinkitės ergonomišką – jį lengva ir patogu laikyti net ir mažoms rankytėms. Jeigu iš buteliuko kūdikį maitins tėtis, pirkite tokį, kuris yra greitai ir gerai surenkamas – su tokiu buteliuku jis nepraras kantrybės ir geros nuotaikos, kuri reikalinga maitinant kūdikį.

Pagalbininkas nr. 3 – liemenėlės įdėklai, antspeniai ir krūtų gaubtas

20160704114051-36549.jpg


Kai kurios mamos skundžiasi, kad dėl žindymo skauda spenelius, dėl to jos bijo tiek žindyti, tiek nusitraukinėti pieną. Kaip saugoti spenelius, kad nesutrūkinėtų?

Spenelius apsaugos liemenėlės įdėklai, antspeniai ir krūtų gaubtas. Jeigu speneliai sutrūkinėjo, įsigykite antspenius ir be skausmo galėsite žindyti kūdikį. Antspeniai pagaminti iš itin plono, minkšto ir bekvapio bei beskonio silikono, tad žindomas kūdikis vis tiek užuodžia mamos odą ir gali saugiai žįsti. Krūtų gaubtai yra dedami į liemenėlės vidų, kad nesudirgtų speneliai ir būtų sugertas pieno perteklius. Jie saugo jautrius ir suskilusius  spenelius ir padeda sumažinti krūtų „tempimą“.

Minkšti gaubteliai apsaugo jautrius ar suskilusius spenelius nuo sąlyčio ar trinties, o ventiliavimui paliktos skylutės leidžia laisvai cirkuliuoti orui. Taip pat galite įsigyti liemenėlės įklotus. Jų yra dieninių, naktinių, vienkartinių ar daugkartinių. Liemenėlių įklotai apsaugo drabužius, kad jie nesusiteptų ištekėjusiu pienu, bei neleidžia drėkti speneliams, o kartu ir sutrūkinėti.

20160630173402-66045.jpg