Kodėl naujagimiai dažnai verkia?

Kodėl naujagimiai dažnai verkia?

31. Jul 2019, 15:42 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Grįžus iš gimdymo namų, pirmosiomis savaitėmis naujagimis stengiasi prisitaikyti prie naujos aplinkos ir apskritai prie naujo pasaulio, juk jis atėjo iš tokios jaukios vietelės - pilvelio. Gali atrodyti, kad mažylis vis verkia ir verkia. Sužinokite, kokiais atvejais normalu, kai kūdikis verkia.

Pasak Všį „Pradžių pradžia“ žindymo konsultantės, mamos Jūratės, mamytėms neretai iškyla klausimas, kur ta riba – kada vaikelis jau per daug verkia ir kada verksmas gali būti kokios nors rimtesnės būklės simptomas.

Mokslininkai, stebėję vaikelius, teigia, jog mažyliai per dieną vidutiniškai verkia 1-2 valandas dėl nepaaiškinamų priežasčių. Tai laikoma normaliu reiškiniu, jei vaikas tarp verkimo epizodų būna aktyvus, guvus ir laimingas.

Galimų priežasčių mažylio verksmui paaiškinti yra labai daug.

Dažniausiai kūdikiai verkia, kai:

  • alkani,
  • dėl pilvo dieglių,
  • nesaugumo jausmo,
  • pervargimo,
  • nepatogumo.

Verksmas – tai vėlyvas alkio požymis. Tokiu atveju padėtų, jei krūtį kūdikėliui pasiūlytumėte vos pastebėjusi ankstyvus alkio ženklus – burbuliukų leidimą, seilėjimąsi, čepsėjimą, rankyčių čiulpimą.

Kaip sumažinti pilvo diegliukus?

Intensyvus verksmas, trunkantis tris ir daugiau valandų per dieną, kai vaikelis auga normaliai ir jokių medicininių priežasčių nerandama, vadinamas pilvo diegliais. Diskomforto jausmą kūdikėliui padeda sumažinti sukamųjų judesių pilvuko masažas, šilti kopresiukai dedami ant pilvo ir kt. Tėvelius ramina bent jau tai, kad trečiąjį mėnesį dažniausiai šie nemalonumai pranyksta.

Ar ne per karšta?

Šeimos gydytoja Rasa Katkevičienė pataria visuomet tikrinti, ar kūdikiui ne per karšta, jei taip - jis bus neramus. Tuo tarpu, jei vėsu, jis jausis geriau, miegos, nes vaikai labiau mėgsta vėsą. „Kambario termometras, matuojantis temperatūrą turi būti vaikučio lygyje, todėl termometrą pakabinkite prie lovytės“, – pataria gydytoja

Kūdikio iki mėnesio amžiaus kambaryje turėtų būti 22 laipsniai šilumos, gali būti ir mažiau.

„Mūsų klimato zonoje daug šaltų ir vėjuotų dienų, todėl kūdikis, įpratęs būti savo lovytėje, kur nuolat 24 laipsniai šilumos, sunkiai adaptuojasi vėliau. Juk pradėjus šliaužioti, jam bus vėsiau, nes apačioje ties grindimis žemesnė temperatūra. Virš mėnesio kūdikio namuose temperatūra gali būti 20 laipsnių, o kartais – ir 18. Kartais net patiems tėvams per šalta būna, o vaikučiai jaučiasi puikiai“, – sako šeimos gydytoja.

Nesigąsdinti kas kartą vaikui pravirkus

Kūdikis, nemokantis žodžių, turi vienintelę kalbą – verksmą. Todėl kaskart kūdikiui pravirkus nereikia labai nerimauti, jog tai kažkokia didelė problema vaikui, nes tai jo kalba.

„Verksmu kūdikis praneša, ar jam šalta, ar karšta, o gal jis nusiminęs, liūdnas, alkanas. Po kurio laiko mama įsiklausius gali atskirti, kad vaikas verkia skirtingai. Pavyzdžiui, tarsi trumpom verksmo salvėm rikteli, kad „mama, ateik, noriu valgyti“. Kai spiegia, tai ženklas, jog jam skauda – gali būti diegliai. Kai šiek tiek zirzia, galbūt jam kažkur peršti, kutena? Kartais kūdikis verkia todėl, kad prašo mamą prieiti, pabendrauti. Kūdikio verksmo atspalvius mama atskiria vėliau, po kelių mėnesių, todėl stresas, patiriamas dėl verkiančio kūdikio yra didžiausias pirmą mėnesį“, – pasakojo šeimos gydytoja.

Kaip nusiraminti mamai?

Mamos emocijos atsispindi vaike. Jei mama išsigąsta, vaikas irgi neramus. Turbūt, esate patyrusios, kad susijaudinusios negalite užmigdyti vaiko. Tik jums nurimus, ramus jaučiasi ir kūdikis - tada užmiega. Jei mažylis vis verkia, o jūs nesuprantate kodėl, tai jus varo į neviltį, tada patariama minutę atsipūsti.

„Patarčiau duoti sau minutę poilsio, tegul su vaiku pabus tėtis, močiutė, brolis, sesuo, kad mama nors trumpam atsipalaiduotų. Kartais vaikas verkia nesustodamas dėl rimtų sveikatos bėdų ir jam reikia pagalbos. Tokiais atvejais vaikas pradeda spiegti, labai raitosi ar spardosi. Verksmas yra ypatingai skaudus. Tai gali būti rimtos problemos, todėl geriau pasitarti su gydytoju“, - patarė R.Katkevičienė.