Dažniausiai pasitaikančios žindymo problemos ir jų sprendimo būdai

Dažniausiai pasitaikančios žindymo problemos ir jų sprendimo būdai

31. Jul 2023, 12:15 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Yra mamyčių, kurioms žindymas nesukelia jokių rūpesčių, visgi kitos šiuo metu susiduria su įvairiomis problemomis. Tačiau nepamirškite, kad dauguma kliūčių yra laikinos ir, gavus tinkamą paramą, įveikiamos.

Tik apie 1 proc. mamų negali žindyti vaiko dėl fizinių priežasčių, todėl, jei susiduriate su sunkumais, svarbiausia ieškoti pagalbos kreipiantis į gydytojus, kad problema būtų nustatyta ir gautumėte reikiamą paramą. Verta žinoti, kad esama keleto paplitusių problemų, su kuriomis susiduriama žindant kūdikį.

Skausmingi speneliai

Kai kurių moterų speneliai yra itin jautrūs, todėl jiems prieš žindymą pabrinkus galite jaustis nepatogiai. Šis skausmas yra laikinas, praeinantis žindymo metu. Esama mamyčių, kurioms kiekvienas žindymas yra nemalonus dėl skausmingo pieno ištekėjimo (momento, kai pradeda tekėti pienas). Jei tai yra tikroji priežastis, daugmaž po minutės žindymo skausmas praeis.

Jei skausmas jaučiamas ir po minutės, vaiką nuo krūties derėtų atitraukti. Skausmą gali sukelti ir neteisingas spenelio apžiojimas, todėl reikėtų pabandyti vaikui krūtį duoti dar kartą ir stebėti, ar tai padeda. Reikia stebėti, ar vaiko burna plačiai pražiota ir mažylio kūnas yra krūtų lygyje, pilveliu į mamą – tokie nedideli pakitimai gali pastebimai palengvinti skausmus. Jei speneliai jautrūs ir suskilinėję, po kiekvieno maitinimo rekomenduojama į spenelį įtrinti kelis lašus pieno. Tai padės išlaikyti odos drėgmę, taip pat – skatinti gijimą. Taip pat galima naudoti spenelių kremą, skirtą maitinančioms mamytėms.

Pienligė

Paraudę, jautrūs ir niežtintys speneliai gali būti pienligės požymis. Jei įtariate, kad tai galėtų būti tikroji problema, nedelsdamos susisiekite su medicinos specialistu. Svarbu problemos neignoruoti ir ją spręsti, nes, jei susirūpinimas pagrįstas, jūsų kūdikiui gali būti burnos pienligė. Infekcijai gydyti bus paskirti priešgrybeliniai kremai, gydytis turės tiek mama, tiek mažylis.

Pieno latakų nepraeinamumas

Iškart po gimdymo seka nuo dviejų iki keturių dienų trunkantis prisitaikymo laikotarpis, kurio metu krūtyse pradeda gamintis pienas. Jei jo yra daugiau nei vaikas gali išžįsti, gali atsirasti laktostazė, arba pieno latakų nepraeinamumas. Jautrios, kietos, įkaitusios krūtys gali reikšti pieno sąstovį. Ši būklė gali būti itin skausminga, tačiau galima gydytis namuose – kiek galima daugiau ilsintis, žindant iš negaluojančios krūties, kad atsileistų sukietėjimas, šildant pažeistą krūties vietą. Pieno pratekėjimą galima paskatinti rankomis, o nemalonius pojūčius palengvinti skausmą malšinančiomis priemonėmis (pasitarusios su vaistininku sužinokite, kokius vaistus galite vartoti žindymo metu). Jei per 48 valandas pieno sąstovio sukeltas skausmas nepraeina, susisiekite su gydytoju.

Mastitas

Mastitą gali sukelti bakterinė infekcija arba nepakankamas krūties išžindimas. Tai skausmingas susirgimas, prisilietus prie mastito pažeistų krūtų galima pajausti, kad jos kietos ir karštos, atrodo raudonos ir įkaitusios, o žindymo metu atsiranda deginimo pojūtis. Mastito simptomai dažnai būna panašūs į gripo, todėl, jei įtariate šią diagnozę, susisiekite su gydytoju, nes infekcijai užsitęsus gali prireikti gydymo antibiotikais. Kad sumažintumėte skausmą, reikėtų naudoti šildančius kompresus, gerti daug vandens, ilsėtis ir tęsti žindymą iš mastito pažeistos krūties, kad pagreitintumėte gijimą. Galimai nemaloniems pojūčiams sumažinti gydytojas paskirs skausmą malšinančių priemonių.

Trumpas liežuvio pasaitėlis

Itin trumpas odos darinys, jungiantis burnos dugną su liežuvio apačia, vadinamas trumpu liežuvio pasaitėliu. Jei įtariate, kad kūdikis turi trumpą liežuvio pasaitėlį ar susiduriate su pastoviomis žindymo problemomis, susisiekite su gydytoju diagnozei nustatyti ir gydymui paskirti. Dažniausiai trumpas liežuvio pasaitėlis sukelia spenelių jautrumą, mažesnį pieno tekėjimą ir lėtą svorio augimą.

Nesusidaro pakankamai daug pieno

Daugeliui jaunų mamyčių pirmomis savaitėmis ar mėnesiais po vaikelio gimimo atrodo, kad pieno nėra pakankamai daug. Tačiau, jei mažylis svorio priauga pakankamai, jaudintis pagrindo nėra. Visgi, jei su šia problema susiduriama, yra keletas jos sprendimo būdų.

  • Krūtų prisitaikymo procesas. Viena priežasčių, kodėl moterys renkasi pieno nusitraukimą, yra siekis atleisti krūties pabrinkimą. Netrukus po mažylio gimimo krūtų prisitaikymo laikotarpis gali užtrukti nuo dviejų iki keturių dienų. Nors tai natūralus procesas, jis gali priversti jaustis nepatogiai. Daugelis mamų šiuo metu imasi pieno nusitraukimo ranka, kad atpalaiduotų krūtis prieš maitinant mažylį. Tai gali padėti pienui tekėti, suminkštinti krūties areolę, taip pat mažyliui palengvinti žindymo pradžią. Jei pieno nusitraukiama per dažnai, krūtys gali pradėti gaminti ir per daug pieno. To galima išvengti nutraukiant tik tiek pieno, kad suminkštėtų krūties areolė, bet ne daugiau. Jei krūties pabrinkimas trunka ilgiau nei keletą dienų, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.
  • Paklausos ir pasiūlos principas. Pieno gaminimas veikia labai paprastai – kuo daugiau pieno išteka, to daugiau gaminasi iš naujo. Todėl, jei reikia daugiau pieno, mažylį derėtų maitinti dažniau ar nusitraukti pieną ranka ar pientraukiu. Kad stimuliuotumėte pieno gaminimąsi, pačioje maitinimo pabaigoje reikia pabandyti pieną nutraukti iki galo, kad ištekėtų ir tai, ko mažylis nėra išžindęs.
  • Mišrus maitinimas. Jei mažylis maitinimas mišriai (tiek buteliuku, tiek krūtimi), reikėtų stengtis laikytis ne daugiau nei 3–4 valandų pauzės tarp pieno nutraukimo ir maitinimo, kad užtikrintumėte visavertį pieno gaminimosi procesą. Jei abejojate, ar mažylis galės lengvai pereiti nuo maitinimo buteliuku prie maitinimo krūtimi, svarbu išsirinkti tinkamą buteliuką. „Philips Avent Natural Response“ buteliukas sukurtas su technologiškai inovatyviu žinduku – jis ne tik vizualiai atitinka krūties formą, bet ir veikia taip pat, kaip krūtis. Minkštas buteliuko žindukas imituoja natūralų žindimo ritmą, pieno tekėjimui suaktyvėjant, kai mažylis žinduką aktyviai suspaudžia liežuviu, lygiai taip pat, kaip tai vyksta žindymo metu. Kai mažylis aktyviai žinda, atsiveria buteliuko žinduko purkštuvėlis, iš kurio išteka pienas. Žindimo metu mažylis gali ramiai nuryti pieną ir įkvėpti, taip užtikrinant komforto ir saugumo jausmą. Tai svarbu, kad mišrus maitinimas būtų sėkmingas.
  • Patarimai apie pieno atsargų kaupimą Kaupiant pieno atsargas rekomenduojama nusitraukti pieno porą dienų prieš. Taip šaldiklyje susikaups nedidelės pieno atsargos. Tai suteiks mamai laiko sau, ji galės praktikuotis, o mažylis galės išmokti gerti iš buteliuko. Mamos pienas šaldytuve gali stovėti iki trijų dienų, o šaldiklyje – šešis mėnesius. Svarbu stebėti šaldytuve ir šaldiklyje esančias pieno atsargas ir ant kiekvieno buteliuko nurodyti tikslią galiojimo datą.
  • Neužmiršti rūpintis savimi. Rūpinimasis savimi yra svarbiausias veiksnys, nulemiantis tinkamą pieno gaminimosi procesą. Įsitikinkite, kad tinkamai maitinatės, suteikiate sau progų pailsėti ir geriate pakankamai vandens. Jei kyla klausimą ar abejonių dėl žindymo, nebijokite kreiptis į savo sveikatos priežiūros specialistą.

Pieno nusitraukimo privalumai

Jei nusprendėte vaikelį maitinti krūtimi, pientraukio naudojimas gali padėti išspręsti dažniausiai kylančias problemas. Jei stengiatės užtikrinti visišką kūdikio maitinimą pienu, nusitraukimas gali padėti išsaugoti ir stimuliuoti pieno tekėjimą ir tada, kai vaikeliui sumažėja apetitas. Kad stimuliuotumėte pieno kiekį, stenkitės vaikeliui tuo metu nereikalingą pieną nutraukti po kiekvieno maitinimo, visiškai ištuštinant krūtį.

Patarimas! Dar viena pieno kiekiui padidinti naudojama mamyčių strategija yra pieno nutraukimas serijomis. Tokiu būdu pienas nutraukiamas dešimt minučių kas valandą kelias valandas iš eilės. Reikia prisiminti, kad to tikslas nėra kiekvienąkart gauti daug pieno. Serijinio pieno nutraukimo privalumas yra reguliarus krūtų stimuliavimas, kuris ilgainiui užtikrina didesnį pieno kiekį. Jei jaučiate, kad krūtys darosi jautrios, pieno nutraukimą reiktų sustabdyti.

Pagalbos paieška

Nors žindymas yra natūralus procesas, jis ne visada turi vykti tik natūraliu būdu. Todėl, jei žindymo etapo pradžioje susiduriate su problemomis, nebijokite ieškoti pagalbos, susisiekite su savo gydytoju.

Bendradarbiaudama su sveikatos priežiūros specialistais, parengė „Philips Avent“.