„Ankstukų“ dovanota medicininė įranga prisideda prie tausojančio mažiausių kūdikių gydymo

„Ankstukų“ dovanota medicininė įranga prisideda prie tausojančio mažiausių kūdikių gydymo

02. Dec 2021, 00:30 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Santaros klinikų Neonatologijos centrui dovanotas naujos kartos pulsinis oksimetras – viena iš daugelio gyvybiškai svarbių priemonių, siekiant išgelbėti kuo daugiau ankstukų gyvybių. Pulsinis oksimetras leidžia stebėti kritinius ankstukų bei sergančių naujagimių kraujo rodmenis neinvazyviu būdu, o tai pasak Neonatologijos centro vadovo doc. dr. Arūno Liubšio, yra labai svarbus tausojančio gydymo elementas.

Tausojantis gydymas saugo jautriausius pacientus

A. Liubšio teigimu, vienas iš tausojančio gydymo tikslų – tyrimų kieko mažinimas, naudojant inovatyvias priemones.

„Mūsų visų tikslas – tausojantis gydymas, tausojanti priežiūra ir slauga, tą ir siekiame daryti, atlikdami kuo mažiau invazyvių procedūrų anksčiau laiko gimusiam kūdikiui. Ankstukai yra itin jautrūs skausminiams dirgikliams, aplinkai. Visi nepalankūs veiksniai gali turėti įtakos tolesniam vaiko vystymuisi“, – sako neonatologas.

Pasak A. Liubšio, priklausomai nuo to, kada ankstukas išvysta pasaulį, sprendžiama, kiek laiko kūdikis ir mama praleis ligoninėje. Trukmė gali būti dvi savaitės ar keli mėnesiai. Medikų sprendimą lemia tai, su kokiu spektru problemų naujagimis atkeliauja į pasaulį.

„Slaugant ir prižiūrint naujagimį ligoninėje, jam neišvengiamai atliekami įvairūs tyrimai. Jie leidžia pastebėti sveikatai ar net gyvybei pavojingas situacijas. Dauguma tyrimų reikalauja kraujo paėmimo. Itin daug kraujo tyrimų atliekama naujagimiams, prižiūrimiems intensyvios terapijos skyriuje. Tai lemia anemijos vystymąsi, ankstukui ima trūksti hemoglobino. Tai lyg užburtas ratas – turime atlikti daug papildomų tyrimų, o paraleliai tenka nuolat imti kraują ir tikrinti hemoglobino kiekį, kuris dėl šių ėminių kiekio mažėja“, – teigia Neonatologijos centro vadovas.

Įvairūs tyrimai rodo, kad kad intensyviosios terapijos skyriuje gulinčiam kūdikiui gali būti paimta iki kelių mililitrų kraujo, o 1 ml naujagimio kraujo atitinka maždaug 20 ml suaugusiojo kraujo. Taigi tyrimams paimti 5 ml ankstuko kraujo – lyg 100 ml suaugusiajam, o tai beveik pusė stiklinės.

„Esant hemoglobino trūkumui širdis, smegenys ir kiti organai negauna pakankamo deguonies kiekio ir kelia grėsmę kūdikiui. Naujos kartos pulsinis oksimetras leidžia išmatuoti kraujo hemoglobino įsotinimą deguonimi bei nustatyti hemoglobino kiekį kraujyje specialiu davikliu. Ši priemonė ne tik padeda tinkamai registruoti kritinius rodiklius, bet ir apsaugo mažylius nuo skausmingo ir dažno kraujo ėmimo. Mažesnis kraujo ėminių skaičius padeda išvengti anemijos, geriau pritaikyti reikiamą gydymą“, – sako A. Liubšys.

Japonijoje kurtas aparatas kol kas yra vienintelė priemonė, leidžianti nustatyti hemoglobino kiekį neinvazyviu būdu, uždėjus daviklį ant naujagimio pirštuko arba rankos. Aparatu galima testuoti naujagimį neimant kraujo, jei reikia, keliskart per dieną. Panašus neinvazyvus aparatas, pasak A. Liubšio, naudojamas ankstuko geltos nustatymui. Rodikliai gaunami per kūdikio odą.

„Tokie neinvazyvūs metodai yra labai svarbūs ir leidžia sutaupyti naujagimio kraujo, jis imamas tik papildomam ištyrimui. Aparatas naudojamas daugeliui mažųjų pacientų, taigi per mėnesį sutaupome kelis šimtus mililitrų ankstukų kraujo. Pulsinis oksimetras fiksuoja ir kitus svarbius rodiklius, parodo periferinės kraujotakos būklę, kraujo įsotinimą deguonimi“, – sako neonatologas.

Neonatologijai skirtos technologijos – medicinos priešakyje

Ne vieną dešimtmetį su pačiais pažeidžiamiausiais kūdikiais dirbantis A. Liubšys teigia, kad kasmet randasi daug inovatyvių apratų ir medicinos įrangos, leidžiančios neinvazyviai stebėti anksčiau laiko gimusio ar sergančio naujagimio būklę.

„Kartais medicinai sunku pavyti technologijas, jos neretai eina pirmiau. Labai dažnai nauji technologiniai sprendimai, medicinos tyrimai vystomi juos pradėjus būtent neonatologijos srityje. Neonatologija stovi medicinos priekyje. Nenuostabu, kad pažangūs medicinos prietaisai yra be galo brangūs. Jie nukeliauja itin ilgą ir sudėtingą testavimo bei gamybos kelią. Svarbu, kad naujagimiams prižiūrėti ir gydyti skirta įranga būtų kurta ir gaminta patikimo tiekėjo. Ji paprastai gerokai brangesnė, tačiau tai užtikrina ilgesnį jos tarnavimo laiką, geresnę kokybę, tikslų veikimą“ – apie pažangią medicinos įrangą kalba Neonatologijos centro vadovas.

Pasak A. Liubšio, pirmieji Lietuvoje imti naudoti neinvazyvūs daugiafunkciai monitoriai skaičiuoja jau tris dešimtmečius. Jie užrašo kardiogramas, matuoja kvėpavimą. Taip pat neinvazyviai matuojamas kraujospūdis, temperatūra, galima stebėti širdies ritmą, pulso dažnį. Pasaulyje jau esama itin pažangių monitorių, neivazyviai matuojančių kūdikio kraujotaką, audinių įsotinimą deguonimi, kvėpuojamąją funkciją, plaučių veiklą, smegenų būklę.

„Jau daugelį metų galime neinvazyviai stebėti visus svarbiausius ankstuko gyvybinius parametrus, paskirus organus ir jų sistemas. Be šių neinvazyvių monitorių nebeįsivaizduojame savo gyvenimo. Tai leidžia vystyti ir užtikrinti tausojantį gydymą, geriau prognozuoti ligos eigą, tiksliau nusakyti tėvams, ko laukti ir tikėtis. Nauja įranga padeda atlikti ir klinikinius tyrimus, kurie yra svarbūs ir naudingi medicinos bendruomenei. Jais remdamiesi, analizuojame mažuosius pacientus, koreguojame gydymo planus. Nuolat ieškome kelių, kaip galėtume pagerinti ir patobulinti naujagimiams teikiamos pagalbos kokybę, tirti ir kokybiškiau įsigilinti į turimą ir gaunamą informaciją apie jų būklę“, – sako Neonatologijos centro vadovas.