Tėvystėms atostogoms dažniau ryžtasi išsilavinę vyrai

Tėvystėms atostogoms dažniau ryžtasi išsilavinę vyrai

26. Sep 2010, 08:30

 

Tiems, kurie moters darbo namuose nevertina, patyrę vyrai siūlo bent mėnesį pasirūpinti kūdikiu ir buitimi.

 

Trūksta motiniškos intuicijos 

 

Psichologų nuomone, susiklosčius šeimoje situacijai, kai vyrui lieka buities rūpesčiai, vis dėlto svarbu, kaip elgsis moteris. Ji turi suprasti, kad sutuoktinis dažniausiai skaudžiai išgyvena dėl pasikeitusio statuso, tad turi jį dvasiškai palaikyti, išsakyti savo pagarbą ir meilę.

 

Vyrui, bendraujant su vaikais, trūksta motiniškos intuicijos, tad jiems prižiūrėti mažylius nėra lengva. Tačiau jie turi didelį privalumą – tėčio reakcija yra ramesnė, tad, jeigu mažylis užsigauna, tėvas apsieina be isterijos, jo ramybė persiduoda ir vaikui.

 

Tėvystės atostogas pasirinkusių lietuvių apklausa rodo, kad tokiam žingsniui dažniau ryžtasi labiau išsilavinę vyrai, nors jų profesijos labai įvairios: prižiūrėti vaiką ėmėsi ir vairuotojas, ir gydytojas, ir inžinierius.

 

„Sekundės“ kalbinti tėvystės atostogų išėję vyrai neslėpė, kad sprendimą likti namuose lėmė finansinės priežastys. Vienas jų teigė norėjęs įgyti asmeninės patirties ir leisti žmonai kopti karjeros laiptais. Tačiau visi pripažįsta, kad prižiūrėti kūdikį – sunkiau nei dirbti.

 

Nepabūgę didesnę dalį dienos praleisti su mažyliais, panevėžiečiai džiaugiasi nauja patirtimi ir galimybe suartėti su savo vaikais, tačiau apgailestauja, kad visuomenė tėvystės atostogų išėjusiesiems negailestinga.

 

Nemalonūs aplinkinių žvilgsniai, palydintys su kūdikiais sutiktus tėvus, ir klausimai „Ar jūsų žmonai viskas gerai?“ stipriajai lyčiai - lyg dūris peiliu.

 

Slegia visuomenės požiūris

 

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkės dr. Jolanta Reingardė sako, kad tėvystės atostogų išėjusius vyrus labiausiai slegia visuomenės požiūris.

 

Kaip rodo tyrimų duomenys, Lietuvos visuomenė linkusi pritarti, kad vyriškumas pirmiausia susijęs su šeimos maitintojo, išlaikytojo funkcija.

 

Tokiu atveju, pavyzdžiui, vyrai, išeinantys tėvystės atostogų, jaučiasi, pasak sociologės, taip, tarsi darytų tai, kas nedera, ir susilaukia keistos darbdavių, aplinkinių reakcijos: gal kas nors negerai žmonai, jei vargšelis turi prižiūrėti vaikus.

 

„Vaiko priežiūra nemažina vyriškumo, – pabrėžė mokslininkė. – Atlikdami tyrimą matėme, kad vyrus, kurie pasiryžta eiti tėvystės atostogų, neigiamai veikia priešingai nusistačiusi visuomenė. Jiems aplinkiniai tarsi bando įrodyti, kad vyrai, išėję prižiūrėti vaiko, tarsi sumoteriškėja.“

 

Dar neseniai Lietuvoje buvo sunkiai įsivaizduojama, kad tėvystės atostogas prižiūrėti kūdikius ims vyrai. Dabar tokių šeimų yra bent pustrečio tūkstančio. Ir jų vis daugėja – tėvystės atostogos populiarėja.

 

Parengta pagal sekunde.lt

 

Ar Tu norėtumei būti šeimos maitintoja, o vyras - prižiūrėtų vaikutį?

26. Sep 2010, 22:58

gerai, kai gali sau leisti tokias atostogas.Gimus Dianai tetukas buvo vienintelis seimos maititojas, taigi dirbo

26. Sep 2010, 12:57

mano vyras taip pat ejo, tai gi gerai kas nenoretu atostogu visa menesi😃

26. Sep 2010, 09:18

mes taip pat pasinaudojome sia galimybe 😀 Dukrytei sulaukus 10men teko gryzti i darba, todel tevystes atostogas pasieme vyras. Sitaip, susikeite vaidmenimis isbuvom metus laiko. Ir tikrai galiu pasidziaugti, kad vyrai, esant reikalui, kuo puikiausiai gali mus pavaduoti. O ir man patiko gryzus is darbo rasti sutvarkytus namus ir garuojancia vakariene 😉

26. Sep 2010, 09:02

Seimoje turi buti vienas kitu supratimas. Mano vyras tikrai ims menesi atostogu tevystes, kad man padetu, kad pats galetu rupintis leliuku :-) Kai pagimdziau pirmaji, buvom lb jauni, vyras tik isidarbines buvo,tai niekaip negalejo man padeti, bet dabar kai jau abu sitiek patirties turim per tiek metu, tai tikrai mes kartu manom, kad gimes leliukas ne tik mamyte turi jausti bet ir teveli, nors ta viena menesiuka but 24val per para kartu. ir liux vyrai su vezimukais atrodo, atrodo tokie seimyniski:-) As tikrai nenoreciau atsiskirti nuo leliuko ir begti iskart i darba, svarbiau man vaikai, su jais rysys nuo pat pirmu dienu. Leliuka priziuresim kartu.Vyras nera ne kiek menkesnis kuris sedi du leliuku namuose, kaip tik gi vyrai uzsigrudina, pradeda vertinti motery :-) kartais yra gerai apsikeisti vietomis, bet kaip ir minejau, tikrai neleksiu i darba iskart po gimdymo.