Praėjus mėnesiui – reabilitologės Gintarės įvertinimai ir patarimai

Praėjus mėnesiui – reabilitologės Gintarės įvertinimai ir patarimai

21. Apr 2010, 00:00

Šiandien kalbamės su fizinės medicinos ir reabilitacijos centro „Gemma“ vadove, gydytoja reabilitologe Gintare Vaitkiene apie tai, kaip teisingai mažinti svorį, kad nepakenktume sau.

 

Trokšdamos žūtbūt sulieknėti ir atrodyti gražesnės moterys neretai imasi drastiškų dietų, svoris staigiai mažėja, tačiau estetinis vaizdas, priešingai, būna nekoks – įdumba veidas, daugiau atsiranda raukšlių, kūno oda susitraukia, praranda spalvą ir pan.

 

Kaip reikėtų teisingai mažinti svorį, kad kūnas ir veidas liktų stangrus – be reikalo nesusiraukšlėtų?

 

– Labai svarbu teisingai sumažinti svorį, nes galima sumažinti labai greitai ir drastiškai. Tačiau estetinis vaizdas tokiu atveju nėra geras.

 

Taip yra todėl, kad svoris mažėja skysčių ir raumeninio audinio sąskaita. Sunkiausiai svoris mažėja iš riebalinio audinio. Todėl atminkte šias dvi pagrindines taisykles:

 

Pirma taisyklėsvorį mažiname lėtai. Labai svarbus laipsniškas svorio kritimas – kaip jau anksčiau minėjau, nerekomenduojama per savaitę sumažinti daugiau nei 1 kg svorio, o per mėnesį – keturis.

 

Antra taisyklė – auginame raumeninį audinį – vadinasi duodame jam fizinio krūvio ir maisto. O „statybinė medžiaga“ raumenims yra baltymai. Taigi, dieta turi būti pilnavertė, kurioje yra baltymai.

 

O baltymų yra mėsoje, žuvyje, pieno produktuose, riešutuose ir kt. produktuose. Kasdien reikia gauti pakankamai baltymų – pagal dietologo rekomendacijas arba literatūroje apie tai sužinoti.

 

Jei šių pagrindinių taisyklių nesilaikysime, bus labai sunku išlaikyti tą sumažėjusį svorį.

 

Kaip žinoti, kad svoris mažėja riebalų, o ne raumenų sąskaita, ir kodėl tai taip svarbu?

 

–Tai parodo specialus aparatas – suskaičiuoja, kiek organizme yra riebalų, raumenų, skysčių. Kai projekto dalyvėms padarėme šį tyrimą praėjus mėnesiui nuo projekto pradžios, pamatėme, kad daugeliui moterų mažėja ne tik riebalinis, bet ir raumeninis audinys. Tai yra gerai.

 

Raumeninis audinys neužauga taip greitai. Sudeginti kalorijas galima greitai, bet tam, kad raumeninis audinys vystytųsi, būtinas fizinis krūvis. Juk gulint lovoje neauga joks raumuo.

 

Gali nesportuoti ir nevalgyti – svoris tikrai nukris, bet jis nesumažės sveikai. Tad labai svarbu neblogti, o sveikai maitintis ir sportuoti, kad nesumažėtų raumenyno svoris.

 

Trys projekto mamytės iš tiesų išlaikė raumenyno svorį (viena mama net šiek tiek jį paaugino), o trims mamytėms, deja, svoris nukrito raumeninio audinio sąskaita. Ir nukrito pakankamai daug – daugiau nei keturi kilogramai per mėnesį. Rezultatas lyg ir džiuginantis, tačiau tai nereiškia, kad svoris greitai neataugs.

 

Ar neturint specialaus aparato, kuris parodo, kiek organizme yra riebalų ar raumenų, galima namų sąlygomis tai sužinoti?

 

–Mažinant svorį namie, galima išsimatuoti savo kūno linijas. Taip pat galima stebėti odos raumenų tonusą (kaip keičiasi oda). Kai „tirpsta kūno riebalai“, tas poodinis riebalinis sluoksnis subliūkšta ir oda tampa negraži. Tada atsiranda raukšlė.

 

Todėl nereikia mažinti svorio staiga. Su fiziniu krūviu pagerėja kraujotaka, o raumuo, esantis po oda, tampa stangrus.

 

Jei didesnis svoris, labai gerai papildomos procedūros – masažai, kontrastiniai dušai, kūno įtrinimai. Pati moteris namie savarankiškai gali atlikti įvairias procedūras su masažinėmis kempinėmis, masažinais kremais.

 

Mažinant svorį neretai veide atsiranda raukšlės. Ką patartumėte daryti, norint to išvengti?

 

–Taip, tai dažna problema. Kad to neatsitiktų, pasikartosiu – pirmiausia svorį mažiname lėtai. Ir dar labai svarbu – gerti pakankamai skysčių (apie 2 litrus per dieną).

 

Jei gauname nepakankamai skyčių, oda ir poodinis audinys dar labiau raukšlėjasi, praranda spalvą, tonusą.

 

Labai svarbus vanduo.  Jis visada gelbsti – padeda virškinimui, be to, kai dar ne laikas valgyti, o kažko jau norime, tuomet geriau išgerkime stiklinę vandens.

 

Kokios yra problematiškausios moters kūno vietos ir nuo kurių greičiausiai galima sumažinti tuos papildomus kilogramus?

 

–Po gimdymo moteris labiausiai nerimauja dėl klubų, šlaunų, liemens apimties. Tad dauguma pratimų ir skirti būtent padailinti šias kūno vietas. O svoris mažėja kiekvienai skirtingai – vienai galbūt greičiau sustangrėja šlaunys, kitai – pilvukas. Tik reikia atlikti tam skirtus pratimus.

 

Norint krūtinę išlaikyti stangrią, svarbu atlikti krūtinės ląstos pratimus (apie tai plačiau pakalbės kinezterapeutė), nes kitaip – krūtinė suglebs.

 

Gydytoja reabilitologė G.Vaitkienė – trumpai apie kiekvieną projekto dalyvę praėjus keturioms savaitėms nuo sporto užsiėmimų pradžios:

 

Viktorija – labai optimistiška, tikra šaunuolė, beveik idealių formų moteris.

{smallpic:vika}

K.Sereikaitės nuotr.

Aušra – pradžioje buvo pesimistiškai nusiteikusi, galvojo, kad niekas nepavyks, o štai po mėnesio net triumfavo pagal svorio ir apimčių sumažinimą (tiksliais duomenimis Aušra pasigirs savo bloge). Jos labai geras rezultatas – nė kiek nesumažėjo raumenų.

{pic:ausra}

 

Raminta – viskas normoje. Nors buvo periodas, kai praėjus trims savaitėms buvo šiek tiek nusivylusi, kai svorio mažėjimas sustojo. Tačiau tai būna praktiškai visada praėjus tiek laiko po užsiėmimų. Tuomet labai svarbu ir toliau nenustoti sportuoti, visko nemesti.

{smallpic:raminta}

K.Sereikaitės nuotr.

 

Irma – labai nemažai sumažėjo apimtys (centimetrais), sumažėjo svoris, tačiau raumenų sąskaita. Tai nėra labai gerai, tad Irmai patarčiau neapleisti sporto, nes svoris gali sugrįžti.

{smallpic:irma}

K.Sereikaitės nuotr.

 

Ieva – sugrįžo į svorio normos ribas. Ji anksčiau turėjo problematišką pilvuką, tačiau pradėjo masažus ir rezultatai žymiai pagerėjo.

{smallpic:ieva}

K.Sereikaitės nuotr.

 

Vaida – labai nori būti liekna, lieknesnė nei reikia. Jai sekasi piukiai, tačiau jos siauri klubai ir smulkūs kauliukai, tad mums dar yra ką veikti. Tačiau apskritai rezultatai labai geri.

{smallpic:vaida}

K.Sereikaitės nuotr.

 

Tiesa, pirmoji, kuri daugiausiai per mėnesį sutirpdė kilogramų yra IEVA, ta proga gavusi nuo centro "Gemma" puikią dovaną. Kokią - lauksime naujienų Ievos dienoraštyje.

 

Džiugu, kad visoms šešioms projekto dalyvėms sekasi puikiai, visos optimistiškai nusiteikusios ir net nėra abejonių, kad visos – jau arti savo užsibrėžto tikslo!

 

Mamyčių klubo portalo redaktorė Eglė

 

21. Apr 2010, 16:16

O kaip mamytes išgyrė 😉 Šaunuolės 😀 🌷

21. Apr 2010, 16:03

saunuoles

21. Apr 2010, 15:56

saunuoles mamytes!😀