PALEO dieta: sveikatos specialistų patarimai

PALEO dieta: sveikatos specialistų patarimai

10. Jun 2020, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vasarą besirūpinantiems savo kūno linijomis ir svoriu mitybos specialistai ragina prieš imantis dietų daugiau apie jas pasidomėti ir apsvarstyti, ar jos yra būtent tai, ko reikia jūsų organizmui. Viena populiariųjų dietų šiuo metu yra Paleo dieta. Ar tai sveika dieta, kokie yra pagrindiniai jos privalumai ir trūkumai? Ką daryti norint efektyviai sumažinti savo kūno svorį ir jaustis puikiai, atsako sveikos mitybos specialistai.

Portalo Sveikataipalankus.lt įkūrėja, sveikos gyvensenos propaguotoja ir maisto technologė Raminta Bogušienė pataria: „Norint išlaikyti normalų kūno svorį visą gyvenimą, būtina laikytis sveikos mitybos principų, o esminis punktas svorio reguliavimui – gauti mažiau energijos (t.y. kalorijų), nei išeikvoti. Paprastai sakant – valgyti mažiau! 

Pirmenybę teikti gryniems maisto produktams, t.y. valgyti daug daržovių, uogų, vaisių, viso grūdo produktus, garuose ruoštą žuvį, liesesnę mėsą, kiaušinius, pieno produktus, kokybiškus riešutus ir sėklas. Gaminti maistą šviežiai, virti vandenyje ar garuose, kepti orkaitėje. Žinoma, kad mityba būtų sveika ir išsauganti normalų kūno svorį, turime valgyti individualiai pritaikytą ir subalansuotą maistą, t.y. pakankamai baltymų, riebalų, angliavandenių, mityba turi būti reguliari ir įvairi, bei nepamiršti praturtinti organizmo maisto papildais, kaip omega-3, trūkstamais vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Ne ką mažiau svarbu neturėti žalingų įpročių, gerai išsimiegoti, reguliuoti darbo ir poilsio režimą, stiprinti psichinę sveikatą, užsiimti teikiančia malonumą veikla“.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos fakulteto docentė Vilma Kriaučionienė išsamiau apžvelgia Paleo dietą. Šios dietos pagrindą sudaro pirmykščiams žmonėms būdingas mitybos racionas, į kurį įeina laukinių gyvūnų mėsa, žuvis, vaisiai, daržovės, riešutai ir sėklos – maistas, kurio praeityje buvo galima gauti medžiojant ir renkant gamtos gėrybes.

Paleo dieta nerekomenduoja į racioną įtraukti maisto produktų, kurie mums tapo įprasti pradėjus ūkininkauti, tai pieno produktai, ankštiniai ir grūdai. Šios dietos šalininkai laikosi nuomonės, kad žmogaus organizmas nespėjo prisitaikyti prie greitų mitybos pokyčių atsiradus žemdirbystei, todėl minėti produktai gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, skatinti širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, nutukimo vystymąsi.

Tokios dietos šalininkai dažnai valgo mėsą, žuvį ir kiaušinius, tačiau atsisako pieno produktų, cukraus, dirbtinių saldiklių, druskos, grūdinės kilmės produktų, ankštinės kilmės ir kitų sukultūrintų daržovių, apdirbtų ir perdirbtų maisto produktų.

Docentė taip pat pabrėžia, kad angliavandeniai, Paleo dietoje, yra vartojami saikingai. Gaunamas žymiai didesnis riebalų ir baltymų kiekis nei rekomenduojama, kas užtikrina sotumo jausmą ir daro šią dietą patrauklią. Tačiau, nėra aiškių įrodymų, ką valgė pirmykščiai žmonės, kokią jų raciono dalį sudarė augaliniai ir gyvuliniai produktai, kaip jie apdorodavo maistą. Taip pat, greičiausiai jų maisto pasirinkimą lėmė gyvenimo sąlygos, badavimo ir laimikio tarpsniai bei didelis fizinis aktyvumas.

Teigiami ir neigiami Paleo dietos aspektai

Visuomenės sveikatos fakulteto docentė Vilma Kriaučionienė komentuoja, jog Paleo dietoje galima rasti ir sveikatai palankių mitybos pusių: eliminuojami perdirbti angliavandeniai, cukrus, druska, alkoholis, kava, perdirbti ir kiti civilizacijos pasėkoje palyginti neseniai įsigalėję nesveiki maisto produktai. Laikantis Paleo dietos maistas turi būti ekologiškas, natūraliai užaugintas, be jokių cheminių priedų. 

Kitą vertus, iš mitybos raciono išbraukiami visi pieno produktai (nors tai yra geras baltymų, kalcio, fosforo šaltinis), grūdai, ankštiniai (baltymų, sudėtinių angliavandenių, skaidulų šaltinis, vitaminų šaltinis). Gali tekti vartoti papildus norint užtikrinti vitaminų ir mineralų (B, C, D, magnio, kalcio ir kt.) poreikį. Ar tai yra suderinamas su urvinio žmogaus mityba?“ – klausia doc. V.Kriaučionienė.

Taip pat pažymi, kad Paleo dietoje yra gausu baltymų ir riebalų gaunamų iš mėsos. Tačiau nereiktų pamiršti, kad pirmykščiai žmonės vartojo laukinių gyvūnų mėsą, o kuo mes dabar ją keičiame – mėsa iš prekybos centrų? Laukinė mėsa turi žymiai mažiau riebalų, taip pat ir sočiųjų riebalų lyginant su naminių gyvūlių raudona mėsa, mažiau įvairių mineralinių medžiagų, pvz. magnio, cinko, fosforo, geležies kiekis gali skirtis mažiausiai 3 kartus. 

Svorio metimas ir sveika mityba – suderinama?

Specialistai teigia, kad nėra įrodymų, jog Paleo dieta yra veiksmingesnė už kitas dietas mažinant kūno svorį ar turi teigiamą naudą sveikatai. Jos laikantis gali atsirasti kai kurių vitaminų, mineralų trūkumas, viduriavimas, galvos skausmai. Tyrimų analizuojančių šios dietos poveikį yra atlikta mažai, nėra aiškus šios dietos ilgalaikis poveikis. Kaip ir laikantis bet kurios dietos, dažnai yra ribojamas kalorijų kiekis, pasirenkamų produktų įvairovė kas ir gali lemti svorio mažėjimą. 

Ar svorio mažinimas ir sveika mityba gali būti suderinami tarpusavyje? Doc. Vilma Kriaučionienė teigia:

„Pirmiausia žmogus turi atsakyti į klausimą: ar jam svarbu bet kokia kaina sumažinti svorį, ar nori ir teigiamo poveikio sveikatai. Jei nori pasirinkti pirmąjį variantą, tai visai nesvarbu kokios dietos bus laikomasi, svarbu griežtai sekti jos taisykles ir trumpalaikis svorio sumažėjimai tikrai bus. Jei nori pasirinkti antrąjį variantą, tuomet dietos tam visai nereikalingos, pakaks keisti gyvenseną – vadovautis sveikos mitybos rekomendacijomis, įtraukti fizinį aktyvumą, susipažinti su streso valdymo technikomis. Nereiks nieko kardinaliai keisti ar atsisakyti, užteks pamažu keisti mitybos įpročius sveikatinimo linkme. Galima pasikonsultuoti su specialistu, pasitarti nuo ko pradėti, kad procesas būtų lengvesnis ir sėkmingesnis, aptarti kylančius klausimus. Viskas vyks pamažu, gerės savijauta, daugės energijos, noro judėti, ko pasėkoje palaipsniui mažės ir svoris.“