Moteriškos sveikatos problemos, kurios turi įtakos lytiniam gyvenimui

Moteriškos sveikatos problemos, kurios turi įtakos lytiniam gyvenimui

26. Apr 2021, 07:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Seksualinis gyvenimas – yra svarbi gyvenimo dalis didžiajai daliai moterų. Jo pagalba yra sustiprinamas tarpusavio ryšys poroje, pagerinama emocinė ir fizinė žmogaus būklė, patiriamas malonumas. Deja, kartais šį laiką su partneriu gali apsunkinti tam tikros intymios sveikatos problemos, apie kurias dažnai kalbėti būna nedrąsu ir gėda bei kurios vienaip ar kitaip pakeičia poros lytinį gyvenimą. Visgi, reiktų suprasti, jog visa tai – visiškai normalu ir nutinka daugeliui moterų, todėl svarbiausia laiku pastebėti problemą ir nebijoti apie ją pasikalbėti su savo gydytoju.

Endometriozė

Nemaža moterų dalis šiandieniniame pasaulyje susiduria su endometrioze – ginekologine liga, pasižyminčia panašaus į gimdos gleivinę audinio išvešėjimu už gimdos ertmės ribų. Nors dažnai ši liga yra nustatoma tiriant poros negalėjimą susilaukti vaikų, ji gali pasireikšti ir tokiais simptomais kaip libido sumažėjimu ar skausmu lytinio akto metu. Kiekvienas organizmas yra skirtingas, tad ir diskomfortas, patiriamas dėl šios sveikatos problemos, gali skirtis.

Vienos moterys jaučia skausmą tik pirmosiomis sueities sekundėmis, įsiskverbimo metu, o kitoms nemalonus pojūtis gali tęstis ir viso sekso metu, ir po jo. Tokiais atvejais skausmas po lytinio akto gali trukti kelias valandas arba net kelias dienas. Taigi, jei ir jums visa tai atrodo gerai pažįstama, pasikalbėkite apie tai su savo ginekologu, kuris tiksliai pasakys, ar verta dėl to nerimauti bei kaip tokią problemą reiktų spręsti.

Makšties sausumas

Dažnai manoma, jog makšties sausumas gali pasireikšti tik toms moterims, kurios išgyvena menopauzę, tačiau iš tiesų ši problema kamuoja įvairaus amžiaus moteris. Makšties sausumas pasireiškia deginimo pojūčiu, jaučiamas diskomfortas, niežėjimas ar skausmas sekso arba masturbacijos metu. Toks išsausėjimas atsiranda tiek dėl fiziologinių, tiek dėl psichologinių priežasčių. Viena jų gali būti moteriško hormono estrogeno kiekio sumažėjimas menopauzės metu, po gimdymo, žindymo laikotarpiu, vartojant hormoninius vaistus, pooperaciniu laikotarpiu ar chemoterapinio gydymo metu.

Kitos priežastys – daugiau psichologinės. Pavyzdžiui, galbūt sekso metu jaučiate, jog partneris tinkamai jūsų nesujaudina ar nepatenkina jūsų poreikių, o gal kasdien patiriate daug streso, kuris sumažino poreikį seksui. Kad visa tai galėtumėte išspręsti, pirmiausia, atvirai pasikalbėkite su partneriu ir pasidalinkite su juo savo mintimis, kas leis jam geriau suprasti, kaip jūs šiuo metu jaučiatės bei kas jums svarbu. Taip pat galite išbandyti ir lubrikantus, kurie sumažina trintį bei apsaugo nuo diskomforto, patiriamo sekso metu. Viena tokių priemonių, susilaukusių didelio populiarumo ir susidomėjimo, yra Titan Gel, kuris padeda mėgautis kokybiškesniu lytiniu aktu ne tik moteriai, bet ir vyrui, kadangi jo pagalba lytinis aktas trunka ilgiau, o erekcija būna kur kas stipresnė. Tad, jei susidomėjote, didelį lubrikantų pasirinkimą rasite paspaudę šią nuorodą.

Pienligė

Pienligė yra gana įprasta infekcija, kurią sukelia mielinis grybelis Candida albicans. Tyrimų duomenimis yra nustatyta, kad net 75% moterų bent kartą gyvenime suserga šia grybeline liga. Nors pienligė dažniausiai yra nepavojinga, jos negydant simptomai gali pastebimai sustiprėti ir pradėti kelti gana didelį diskomfortą moteriai. Ši liga pasireiškia makšties niežuliu arba deginimu, baltų išskyrų atsiradimu, dilgčiojimu, deginimo pojūčiu šlapinantis ar lytinio akto metu.

Pienligė nėra lytiniu keliu perduodama liga, todėl sergant ja užsiimti seksu galima. Tiesa, reikia turėti omenyje, jog tokiais atvejais nemalonūs pojūčiai galimi ir moteriai, ir vyrui, kuriam gali atsirasti paraudimas ar sudirginimas po sekso.  Taip pat pienligei gydyti skirti medicininiai preparatai gali reaguoti su lateksu ir taip pažeisti prezervatyvą, tad rekomenduojama preparatus naudoti po sekso, jei kaip kontracepcijos priemonę naudojate prezervatyvus.

Bakterinė vaginozė

Bakterinė vaginozė nėra lytiniu keliu plintanti liga, tai - makšties infekcija, paprastai pasireiškianti vaisingo amžiaus moterims. Ši liga nėra tokia dažna kaip pienligė, ji pasireiškia 1 iš 10 moterų. Bakterinę vaginozę sukelia bakterijų, esančių makštyje, disbalansas, tačiau, užbėgant įvykiams už akių, reikia paminėti, jog ši liga neturi nieko bendro su asmenine higiena, kaip būtų galima pagalvoti iš pat pradžių.

Nors tiksli bakterinės vaginozės atsiradimo priežastis vis dar nėra nustatyta, manoma, jog ji susijusi su naujo seksualinio partnerio atsiradimu ar kelių jų buvimu vienu metu, kadangi būtent tai gali sutrikdyti tam tikrų bakterijų balansą makštyje. Jeigu kyla klausimas, kaip atpažinti bakterinę vaginozę, pagrindiniai simptomai yra pilkšvos spalvos, žuvį primenančio kvapo išskyros, niežulys, perštėjimas ir deginimo pojūtis. Be viso to, svarbu žinoti, jog bakterinė vaginozė gali padidinti riziką užsikrėsti lytiniu keliu plintančiomis ligomis, tad pastebėjus jos simptomus, būtina pasikalbėti su savo gydytoju, kuris paskirtų tinkamą gydymo metodą šiai problemai išspręsti.