Kokie yra tyrimo būdai dėl krūties vėžio

Kokie yra tyrimo būdai dėl krūties vėžio

15. Sep 2010, 08:50

 

Turėtų būti įprasta jau nuo 20 metų kiekvieną mėnesį apžiūrėti krūtis veidrodyje ir prausiantis duše muiluota ranka viduriniųjų pirštų pagalvėlėmis sukamaisiais judesiais patikrinti visą krūties plotą.

 

Kiekviena moteris geriausiai žino, kokios jos krūtys, todėl sunerimti ir kreiptis į gydytoją reikėtų pastebėjus pakitimų. Ir ginekologas, ir bendrosios praktikos gydytojas net ir moters neprašomas privalo moteriai tikrinti krūtis čiuopdamas – kasmet.

 

Mamografija

 

Tai krūties tyrimas rentgenu. Krūties rentgeno nuotraukose – mamogramose – matomi krūtyje esantys patologiniai dariniai. Šis tyrimas leidžia aptikti pirštais dar neapčiuopiamą, nedidelį, 2–3 mm dydžio naviką.

 

Rentgeno spinduliais tiriamas riebalinis krūties audinys, todėl dažniausiai jaunoms moterims šis tyrimas nėra informatyvus. Rekomenduojama pasidaryti pirmąją mamografiją sulaukus 40 metų ir kartoti kas 2 ar 3 metus.

 

Moterims nuo 50 iki 69 metų amžiaus pagal atrankinę mamografijos programą šis tyrimas kas dvejus metus atliekamas nemokamai. Per 4,5 metų atrankine mamografijos programa pasinaudojo 225 849 moterys. 1 617 iš jų rasta krūties vėžį įtarti leidžiančių požymių, o 525 – ryškių krūties vėžio ženklų.

 

Krūties ultragarsinis tyrimas (echoskopija)

 

Echoskopu galima tirti ir jaunas, ir vidutinio amžiaus, ir pagyvenusias moteris. Tiesa, vertinti šiek tiek sudėtingiau, jei moteris vyresnio amžiaus ir jos krūtys itin didelės. Šio tyrimo kokybė itin priklauso nuo specialisto patirties.

 

Ultragarso aparato ekrane matoma krūties audinių struktūra ir juose esantys dariniai. Aptikęs naviką gydytojas įvertina jo dydį, formą, kitus parametrus, būtinai apžiūri ir gretimos pažasties limfmazgius.

 

Atliekant tik echoskopijos tyrimą galima nustatyti 81,7 proc. krūtų navikų, vien tik mamografijos tyrimą – 75,8 proc. navikų. Įtarus ligą dažniausiai atliekami abu tyrimai.

 

Kokie yra krūties vėžio požymiai:

 

- pakitusi oda: sustorėjusi, įdubusi, paraudusi;

- pakitę speneliai: įdubę, bėga skaidrios ar kraujingos išskyros, pakitusi forma;

- krūties pakitimai: sustandėjimas, skausmas, pakitusi forma, apčiuopiami mazgeliai;

- pažastų pakitimai: nelygumai, apčiuopiami mazgeliai.

 

Projekto "Nedelsk" iniciatorė Agnė Zuokienė:

 

„Kai pradėjau „Nedelsk“, netikėjau, jog kone kasdien teks susidurti su krūties vėžiu. Labai gerai prisimenu pirmąją pažintį su juo „Rožinio kaspino“ autobusėlyje. Tai įvyko 2003 m. birželio 5 dieną Druskininkuose. Moteris su savo vaikaičiu ėjo į parduotuvę ir pamačiusi susibūrusias moteris priėjo pasmalsauti, kas čia vyksta. Lengva širdimi pasitikrino echoskopu ir išgirdo diagnozę – krūties vėžys. Nežinau, kokie jausmai ją užplūdo, bet aš buvau apstulbinta, kad iki tol nieko nejutusi ir nepastebėjusi moteris sirgo šia klastinga liga...“

 

1

 

www.nedelsk.lt

15. Sep 2010, 10:56

ir ka istyre?

15. Sep 2010, 10:49

pries metus dare momografija,po gimdymo vel tikrinsiuos.jau apie 2 metus vienos kruties spenelis ysitraukias,negalvojau,kad tai kazkas negerai kol nepradejo skaudet ir bekt isskyros.

15. Sep 2010, 09:05

kas met tikrinuos pas gyd.o siemet ir mamograma darys nes rizikos grupei priklausau