KLAUSK VAISTININKĖS: Kaip apsaugoti šeimą nuo erkių be chemijos?

KLAUSK VAISTININKĖS: Kaip apsaugoti šeimą nuo erkių be chemijos?

02. Jul 2018, 08:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt
Naujoje rubrikoje KLAUSK VAISTININKĖS galite klausti apie vaikų, savo ir visos šeimos narių sveikatą, kokių natūralių priemonių imtis vienoje ar kitoje situacijoje, kokias natūralias gydymo ir profilaktikos priemones naudoti ir pan. Klausimus rašykite: redakcija@mamyciuklubas.lt (laiško temoje rašykite "Klausimas vaistininkei" ir nurodykite vaiko amžių).

Apie erkes ir apsisaugojimą nuo jų natūraliomis priemonėmis konsultuoja farmacininkė, aromaterapijos specialistė, trijų vaikų mama Jurga Baranauskienė: 

Nuostabias vasariškas dienas, pilnas kelionių ir išvykų, kartais apkartina nepageidaujami vabzdžiai - ERKĖS.

  • visų pirma, reikėtų vengti aukštesnės žolės ar žemesnių medžių, 
  • taip pat rekomenduojama dėvėti šviesius rūbus, ant kurių lengviau pastebėsite erkes, 
  • jei įmanoma, patariama dėvėti uždaresnius rūbus.
  • atidžiai apžiūrėti kūną grįžus iš gamtos. 
Vaistinėse yra cheminių preparatų, kurie turi atbaidantį poveikį erkėms, bet jie itin agresyvūs mūsų odai ir dirgina kvėpavimo takus, kas itin svarbu naudojant šias priemones mažiems vaikams. Natūralūs eteriniai aliejai, deja, yra labai lakūs ir po 3 val. dažniausiai būna nepakankamai efektyvūs, juolab, kad eteriniai aliejai labiau tinka uodų atbaidymui. 

Aromaterapinėje literatūroje labiausiai rekomenduojama naudoti nerafinuotą KOKOSO ALIEJŲ, kuriuo patepama oda. Tai visiškai švelni priemonė, kuri dar turi ir natūralią apsaugą nuo saulės (SPF4). Berlyne dirbančių profesorių atliktas tyrimas rodo, kad tepant odą kokosų aliejumi, gaunama apie 70% apsauga nuo erkių. 

20180628172351-19484.jpg

Kitas variantas - naudoti juodgrūdės nerafinuotą aliejų. Šis aliejus - itin efektyvi priemonė stiprinti imunitetą. Ji taip pat turi stipriai erkes atbaidantį poveikį. Tam reikėtų išgerti 0,5 arbatinio šaukštelio aliejaus per dieną (suaugusiems ir vaikams virš 3 metų). Vakarų Europoje juodgrūdės aliejaus kursas itin rekomenduojamas ir populiarus imuniteto stiprinimui. 

Jei vis tik norėtumėte kažko kvapnaus, malonaus, gėliško ir nemėgstamo erkių - patarčiau rinktis kvapiųjų palergonijų eterinį aliejų. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad ETERINIAI ALIEJAI NEGALI BŪTI TEPAMI ANT ODOS NEPRASKIESTI - geriau kvėpinti rūbą, vežimėlį, o gal net kokią suveltą iš vilnos gėlę.

Kaip tinkamai pašalinti erkę?

Svarbi apsauga ne tik norint išvengti erkių, bet taip pat visada verta po ranka turėti vaistinėje įsigytą specialų pincentą ir/arba kortelę erkės pašalinimui. Naujausiais duomenimis, Laimo ligą sukelianti bakterija gali patektį į organizmą tik po 12-24 valandų, todėl verta kuo atidžiau apžiūrėti kūną ir laiku pašalinti įsisiurbusią erkę.

Erkių nedera spausti, nes tokiu būdu galima pagreitinti Laimo ligos bakterijų patekimą į organizmą. Jų nereiktų nei sukti, nei skubotai rauti. Geriausia jas šalinti specialiais įrankiais švelniai ir atidžiai ištraukiant suėmus įrankiu kuo arčiau odos.

Pašalinus erkę, įsisiurbimo vietą patariama dezinfekuoti spiritu ar žaizdų priežiūros priemone. Įsisiurbimo vietą reikia stebėti - jei paraudimas nemažėja, o gal net plečiasi, reikia kreiptis į gydytoją. Tas pats galioja, jei įsisiurbimo vieta tinsta, skauda, jaučiamas pulsavimas ar karštis, jeigu atsiranda į gripo nusiskundimus panašūs simptomai.  

Noriu tik paminėti, kad ne visos erkės yra Laimo ar erkinio encefalito ligų pernešėjos. Mūsų atidumas sau ir savo šeimos nariams, mūsų pasiruošimas ir žinojimas gali paversti išvykas gamtoje maloniomis ir įsimintinomis akimirkomis.

Tikiuosi, kad ši informacija Jums bus naudinga, linkiu smagaus laiko gamtoje!