Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas daugiau nei 1300 Lietuvos moterų

Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas daugiau nei 1300 Lietuvos moterų

17. Sep 2010, 11:00

 

Krūties vėžiui – ne pirmas tūkstantis metų. Rembranto nutapyta moteris, ant kurios kūno – aiškios vėžio žymės, buvo pasmerkta. Šiandien pasveiksta 9 iš 10 moterų, jei liga nustatoma laiku.

 

Kasmet krūties vėžys diagnozuojamas daugiau nei 1300 Lietuvos moterų.

 

Yra sakoma, kad ne kiekvienas darinys krūtyje yra vėžys, bet kiekvieną darinį krūtyje būtina tirti dėl vėžio. Todėl, jei pati moteris ar gydytojas apčiuopė  mazgą krūtyje, būtina atlikti tyrimus, kurie paneigtų ar patvirtintų krūties vėžio diagnozę.

 

Pirmieji žingsniai: mamologo apžiūra apčiuopos būdu, tyrimas mamografu ir echoskopu. Kiti vaizdiniai krūtų diagnostikos būdai: magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ir scintimamografija.

 

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) – jautriausias tyrimo būdas invaziniam vėžiui nustatyti. Šis tyrimas taip pat daromas ir gydant, kai norima ištirti operuotas krūtis ir nustatyti chemoterapijos veiksmingumą, vėžio išplitimą ir po-kyčius arti krūtinės ląstos sienos ar implanto.

 

Scintimamografija – branduolinės medicinos tyrimas gydymo veiksmingumui ir chemoterapijos prognozei nustatyti.

 

Instrumentinė diagnostika – plonos adatos aspiracinė punkcija bei stulpelinė biopsija.

 

Aspiracinė punkcija – plona punktuojamąja adata praduriama krūties oda ir švirkštu paimama darinio ląstelių. Patologas mikroskopu atlieka ląstelių citologinį tyrimą ir nustato, ar jos vėžio.

 

Stulpelinė biopsija – punkcija, kai naudojama didesnio skersmens adata, kad būtų galima paimti daugiau tiriamosios medžiagos ir kad tyrimas būtų išsamesnis.

 

Hormonų receptorių tyrimas rodo, ar navike yra estrogenų ir progesteronų (moteriškų hormonų) receptorių (ER ir PR), kuriais vėžio ląstelės reaguoja į šiuos hormonus, cirkuliuojančius kraujyje.

 

Jų radus, vėžys gydomas hormoniniais vaistais, kurie stabdo vėžio ląstelių dauginimąsi ir mažina vėžio atsinaujinimo galimybę. Hormoniniai vaistai neveiksmingi, jei hormonų receptorių na-vikas neturi.

 

Vėžio geno (HER2/neu) testas atliekamas, jei moteris serga invaziniu krūties vėžiu. Šis genas padeda augti vėžio ląstelėms, o per didelis jo kiekis ląstelėse skatina jas augti dar greičiau. Šis testas padeda gydytojui parinkti chemoterapijos rūšį.

 

Tikimybė bet kuriai moteriai susirgti:

 

vėžiu (bet kurios lokalizacijos) – 1:3

krūties vėžiu – 1:8

plaučių vėžiu – 1:17

gimdos kaklelio vėžiu – 1:123

 

1

 

www.nedelsk.lt

 

20. Sep 2010, 11:49

reikia tikrintis,as tai darau kiekvienais metais,daraus krutu echoskopija,kadangi mano mama serga kruties veziu,tai as esu padidintos rizikos grupej

laurora laurora 17. Sep 2010, 11:40

man kazkoks apvalus zirniukas buvo susidares po gimdymo praejus porai savaiciu. ziurejo ginas echoskopu, bet sake, reikia stebet. po poros men.pranyko savaime. 😀