Geležimi turtingas maistas - koks jis? +Mėsos keksiukų receptas

18. Jan 2016, 11:00 Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt

Rubrikoje "Ir sveika, ir skanu" šįsyk kalbame apie geležį - kuo ji tokia svarbi mūsų mityboje, ypač vaikų, ir dalinamės sveiku receptu.

Visi turbūt puikiai žinome, kad geležis privaloma kiekvieno žmogaus racione, ypač augančio. Su sveikos mitybos specialiste "Sulieknėk sveikai" Vaida Kurpiene kalbamės, kaip maitinti savo mažylius ir maitintis patiems, kad geležies netrūktų.

"Kartais gali atrodyti, kad vaikas valgo mėsos pakankamai, bet labai svarbu, kokią mėsą valgo, su kuo, kuo užsigeria ir pan. Todėl labai svarbu ne tik ką, bet ir kaip. Jautienoje tikrai geležies ganėtinai daug, o baltoje mėsoje labai mažai. Todėl jei vaiką maitiname tik kalakutiena ar vištiena, jis gaus geležies labai mažai", - paaiškino V.Kurpienė. 

Vitaminas C padeda įsisavinti geležį

Geležies pasisavinimą labai gerina natūralus vitaminas C. Prie mėsos patiekalų specialistė patarė visuomet pateikti šviežių daržovių, kuriose bus pakankamai vitamino C - tokiu būdu pasisavinimą pagerinsime iki šešių kartų.

Iš augalinių produktų geležis prasčiau pasisavinama

Augaliniuose produktuose taip pat yra geležies, tačiau ji prasčiau pasisavinama, bet tikrai patariama įvesti į racioną įvairesnių daržovių ir grūdų, pvz. daugiausia geležies yra rugiuose ir grikiuose. Tačiau nereikėtų vartoti pieno dvi valandas prieš ir po vartojimo produktų, turinčių geležies, nes pienas sustabdo geležies įsisavinimą (net 50%).

Viena didžiausių klaidų - užsigerti pienu maistą, kuriame yra geležies.

Iš augalinių produktų daugiau geležies turi:

-lapinės daržovės - kuo jos tamsesnės žalesnės spalvos, tuo geležies daugiau,

-taip pat kopūstiniai produktai,

-šiek tiek yra ankštinėse daržovėse

-nemažai geležies yra ir džiovintuose vaisiuose, bet reikia atminti, kad jie yra "saldainiai", nes juose yra daug natūralaus, o kartais ir to baltojo cukraus.

Su "Sulieknėk sveikai" maisto gaminimo kursų mokytoja Aiste Švetkauske gaminame geležimi praturtintą, sveiką ir labai paprastą patiekalą. 

Mėsos keksiukai

20160117182232-41479.jpg

Aistė pasakoja, jog šis receptas – tikras lobis.

Jam reikės:

-maltos mėsos (tokios, kurią pasirinksite patys)

-Gi sviesto

-mėlynųjų svogūnų ir česnako

-morkų

-kiaušinio

-burokėlių (nevirtų)

-druskos

-prieskonių (ciberžolės, kmynų ir kt.)

Į įkaitintą keptuvę dedame šaukštelį Gi sviesto, įtarkuojame česnako ir supilame svogūnus. Kepinant svogūnus, labai tinka įberti ciberžolės, kuri ne tik suteikia gražios spalvos, bet ir sveika profilaktiškai žarnyno veiklai. Be to, įberiame šiek tiek kmynų - jie pagerina aromatą ir padeda nuo pilvuko pūtimo.

Aistės siūloma gudrybė – taip reikalingų vaikams daržovių ne tik patiekti šalia pagrindinio patiekalo, bet įmaišyti jų dar į pačius mėsos keksiukus. 

Mėsą padaliname į dvi lygias dalis – į vieną suberiame tarkuotą cukiniją, į kitą – tarkuotą nevirtą ir nekeptą burokėlį.

O tuomet – kiaušinis ir mėgiami jūsų pasirinkti prieskoniai – druska, pipirai, žolelės beigi Aistės mažytė paslaptis – džiovintos morkytės. Išmaišome, sudedame į keksiukų formeles, šauname į orkaitę maždaug 40 minučių. O kol kepa mūsų sveiki skanumėliai, pasipjaustome daržovių.

Aistė daržoves siūlo pjaustyti šiaudeliais, mat vaikams taip vadinamas „pirštukų“ maistas – daug patrauklesnis. O mes, mamos, turime savų mažų gudrybių - žinome, kaip pagaminti, kad būtų ir sveika ir skanu!

TV rubriką "IR SVEIKA, IR SKANU" pristato "Žolynėlio" arbatos gurkšneliai - nuo pirmųjų žingsnelių!

20151102151244-81704.jpg