Įdomios knygos paaugliams: nuo realybės iki magijos

Įdomios knygos paaugliams: nuo realybės iki magijos

16. Jul 2021, 16:26 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Paauglys ir knyga, regis, vengia atsidurti arti vienas kito. Jauni žmonės taip skuba gyventi, pažinti pasaulį, atrasti, paragauti, pamatyti, kad knygos jiems atrodo tinkamos tik durims paremti. Tie jaunuoliai, kurie skaityti mėgsta, literatūros kūrinius renkasi itin kruopščiai. Ši amžiaus grupė yra viena išrankiausių! 

Dažnai paauglius domina knygos, kuriose jie gali skaityti apie problemas, patiriamas jų bendraamžių. Šių kūrinių skaitytojai lengvai susitapatina su personažais ir iš naujo pažvelgia į savo kasdienybę. Taip pat jaunuoliai noriai skaito populiarias maginės fantastikos serijas ar knygas, pagal kurias pastatyti filmai. 

Interneto knygynas Patogupirkti.lt paruošė rekomendacijų įvairiems skoniams. Skaitytojų įvertintų knygų sąrašas taps naudingu kelrodžiu paauglių literatūros gausoje. 

Knygos paaugliams apie paauglius

Jaunuoliai lengvai susidomi skaitiniais, kuriose randa panašumo į savo sudėtingą gyvenimą. Juk paauglystė ištinka netikėtai, o artimas žmogus ne visada šalia. Patyčios? Nelaiminga meilė? Problemos su tėvais ar draugais? Vienatvė? Visa tai patiria knygų veikėjai, o jų išgalvotas gyvenimas tampa galimybe į savo problemas pažiūrėti nauju kampu. Taigi, ką verta skaityti? 

 • Jay Asher „Trylika priežasčių kodėl“

Amerikiečių rašytojas Jay Asher knygoje „13 priežasčių kodėl“ gvildena skaudžią jaunų žmonių savižudybių temą. Dėl tokios temos romano vertinimai yra prieštaringi, tačiau tikslinė auditorija kūrinį sutiko itin palankiai. Tėvams ir mokytojams rekomenduojama nedrausti skaityti šio paauglių romano, tačiau vėliau būtinai aptarti jame keliamas problemas. 

Hana Beiker yra pagrindinis romano balsas. Deja, mergaitė atėmė sau gyvybę ir skaitytojai sužinos 13 priežasčių kodėl. Tiesa, priežastys atskleistos įdomia forma – garso kasetėmis, kurias gauna kiekvienas ją šiam žingsniui pastūmėjęs žmogus. 

Vienas jų – Klėjus Dženensas, kadaise įsimylėjęs Haną. Tačiau jis nesupranta kaltinimų, bet klausydamas Hanos vis daugiau sužino tiek apie merginą, tiek apie save patį. Pasirodo, kiek daug veiksmų mes darome net nesusimąstydami, kaip jie paveikia kitus žmones.

 • J. D. Salinger „Rugiuose prie bedugnės“ 

Rugiuose prie bedugnės“ – paauglių klasika. Knyga vadinama jaunimo biblija, o autoriaus vaizduojamo jauno žmogaus dvasinis pasaulis visiškai atsparus laikui. Beje, paauglius skaityti šią knygą gali suvilioti faktas, kad ilgą laiką tai buvo labiausiai cenzūruojamas kūrinys Jungtinėse Amerikos Valstijose, o ne vienas mokytojas buvo atleistas vien už tai, kad išdrįso ją rekomenduoti.

Romane „Rugiuose prie bedugnės“ autorius vaizduoja paauglio dvasinį pasaulį ir nesibaigiantį jo protestą prieš kasdienybę, rutiną, taisykles, primestas visuomenės. Pagrindinis knygos personažas Houldenas tarsi stebi visą pasaulio sandarą iš šalies ir nuolat ją kvestionuoja savo elgesiu, žodžiais bei veiksmais. 

Kaip ir daugelis paauglių, veikėjas puikiai žino, kas gera, o kas neverta jo dėmesio. Žinoma, jam rūpi ir meilė, seksas bei svaigalai. Šiandien šią knygą galima skaityti drąsiai. 70 milijonų parduotų egzempliorių kalba už save. 

Jei užkibsite už klasikos, rekomenduojame dar vieną laiko išbandytą knygą. Tai pirmą kartą 1914-ais metais išleistas Selmos Lagerlöf romanas „Portugalijos karalius“, kuriame nagrinėjami tėvų ir vaikų santykiai. Šis istorija padės jaunimui perprasti savo tėvų patiriamus jausmus, kurių dažnai jie neišsako. 

 • Jenny Han „Visiems vaikinams, kuriuos mylėjau“

Mes visi buvome įsimylėję. Gal net šimtą kartų. Ypač paauglystėje ta didžioji meilė ištikdavo kone kas dieną. Pagrindinė knygos paaugliams „Visiems vaikinams, kuriuos mylėjau“ veikėja Lara Džinė irgi tokia. Įsimylėjusi ji nedrįsta savo jausmų išpažinti, tačiau savo meilės objektui parašo laišką, kurį saugiai slepia mamos dovanotoje dėžutėje. 

Ji turi jau penkis laiškus, o žinodama, kad niekas meilės prisipažinimų neskaitys, savo mintis lieja itin laisvai. Tačiau vieną dieną laiškai dingsta. Kažkas juos nusiunčia visiems mylėtiems vaikinams. Tokios gėdos Lara gyvenime dar nepatyrė. Kaip jai seksis išsikapanoti iš šios beprotybės?

Taigi, jei bijote pripažinti savo jausmus ir apsikvailinti, prisiminkite šią knygą. Būna ir taip! 

 • Jeff Kinley „Nevykėlio dienoraštis“

Visos jau paminėtos knygos rekomenduojamos paaugliams, kurie jau įsigyveno į šią sudėtingą būseną. Tačiau tiems, kurie dar tik žengia į paauglystę, siūlome rašytojo ir karikatūristo Jeff Kinley seriją „Nevykėlio dienoraštis“

Pirmose serijos dalyse pagrindinis veikėjas Gregas Heflis yra dar berniukas, bet pamažu jis auga ir patiria visas tipines paauglių problemas dėl meilės, draugų ir tėvų. Gregas neturi magiškų galių, jis nėra didvyris ar moksliukas. Jis toks, kaip ir jūs!

„Nevykėlio dienoraščio“ personažas kovos su vyresniuoju broliu, kuris jį skriaudžia, tėvų noru priversti Gregą surimtėti, dalyvaus nevykusiose šeimos kelionėse, bandys susipažinti su mergaite ir bėgs iš pamokų. Pažįstama? 

Kviečiame atrasti Grego Heflio nuotykius, nes populiarumu jis nenusileidžia žymiajam Hariui Poteriui. 

 • Meg Cabot „Princesės dienoraštis“

Rašytoja Meg Cabot savo knygoje „Princesės dienoraštis“ taip pat kalba apie visiškai paprastą paauglę. Tokią, kuri nesidžiaugia savo išvaizda, turi gerą draugę, išsiskyrusius tėvus bei yra įsimylėjusi berniuką, kuris nežino apie jos egzistavimą. 

Vieną dieną viskas pasikeičia, nes Mija sužino, kad jos tėtis ne šiaip turtingas verslininkas, o sosto paveldėtojas ir Mija tampa vienintele jo įpėdine. Iš tiesų ji – Emilija Minjonetė Grimaldi Termopolis Renaldo.

Mergaitė per naktį tampa žinoma ir populiari. Tačiau ar šito ji norėjo? Įprastas paauglės gyvenimas pasikeičia šimto aštuoniasdešimties laipsnių kampu. Ar pavyks Mijai išlaikyti draugystę, susidoroti su užgriuvusiu populiarumu ir pareigų našta? O kaip seksis patogumą mėgstančiai paauglei tapti sosto verta dama?

Žinoma, princesėmis kiekviena tapti negalime, tačiau socialinių tinklų laikais populiarumo našta užgriūti gali kiekvieną, tad knyga išlieka aktuali! 

Knygos paaugliams apie rimtus gyvenimo iššūkius

Nelaiminga meilė, spuogai, patyčios, draugų išdavystės? Tai rimta! Tačiau šios problemos sumenksta mirties ir ligų akivaizdoje. Kviečiame permąstyti tai, kas gyvenime iš tiesų yra svarbu, o įkvėpimo ieškokite rekomenduojamose knygose. 

 • John Green „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“

Jautrus rašytojo John Green romanas „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ sugraudins ir prajuokins, pripildys širdis šilumos ir liūdesio, paskatins džiaugtis šia diena ir mylėti gyvenimą.

Pagrindinė veikėja Heizelė serga ketvirtos stadijos vėžiu, tačiau tėvų skatinama stengiasi gyventi „normalų“ gyvenimą. Vėžiu sergančių vaikų paramos grupėje sutiktas Ogastas jai patinka iš pirmo žvilgsnio ir netrukus jie susibičiuliauja. 

Heizelė ir Ogastas daug diskutuoja apie knygas, o kai paaiškėja, kad jų mylimo autoriaus kūrinys neturi pabaigos, keliauja į Amsterdamą susitikti su rašytoju ir sužinoti, kaip gi baigėsi istorija. 

Kelionės metu jaunuoliai pasiduoda jausmams, tačiau atsinaujina klastinga Ogasto liga. Heizelės mirties baimę nustelbia nauja. Tai baimė, kad ji mirs ne pirma. 

Jei patiks šis romanas, rekomenduojame atkreipti dėmesį į panašias temas gvildenančią knygą „Trys žingsniai iki tavęs“. 

 • Gayle Forman „Jei pasilikčiau“

Romano „Jei pasilikčiau“ veikėja Mija – eilinė laiminga mergina. Ji turi nuostabų vaikiną, be to yra talentinga ir gabi. Tačiau vieną akimirką Mija kartu su šeima keliauja automobiliu, o kitą atsiduria komoje ir tarsi iš šalies stebi savo sužalotą kūną. 

Tokiais momentais visos gyvenimiškos smulkmenos nublanksta. Mija, gulėdama ligoninės lovoje, prisimena visas akimirkas, dėl kurių verta gyventi. Ar jai užteks jėgų kovoti dėl savo gyvybės? 

„Jei pasilikčiau“ – jautrus pasakojimas apie meilę, draugystę, šeimą ir netektis. 

 • Mark Haddon „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“

Rašytojas Mark Haddon kviečia į „normalų“ pasaulį pažvelgti kitomis akimis. Gal tada ir paaugliškos problemos nebeatrodys ne tokios didelės? 

Knygos „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“ veikėjas Kristoferis gali išvardinti visas pasaulio šalis bei jų sostines ir išberti visus pirminius skaičius iki pat 7057. Jis myli gyvūnus, negali perprasti žmonių emocijų, bijo naujų vietų, nepažįstamųjų, negali pakęsti kai jį liečia ir labai nemėgsta geltonos spalvos. Penkiolikmetis Kristoferis serga Aspergerio sindromu. 

Knyga yra ir juokinga, ir graudinanti, ir skaudi, ir pamokanti. Ją rekomenduojame bet kokio amžiaus žmonėms. Romanas siūlo galimybę pažvelgti į pasaulį „kitokio“ žmogaus akimis bei atkreipti dėmesį į mūsų visuomenės skaudulius bei iškreiptą požiūrį į normalumą.

Maginė fantastika ir distopijos paaugliams

Knygų serijos paaugliams turi vieną pranašumą – jos užkabina! Jei įkalbėsite jaunuolį atsiversti pirmą ciklo dalį, nebeprisišauksite net pavalgyti! Įvairios leidyklos nuolat leidžia ir papildo serijas, o mes rekomenduojame atkreipti dėmesį į tas, kurias jaunieji skaitytojai įvardija įdomiausiomis. 

 • J. K. Rowling serija apie Harį Poterį

Neįmanoma kalbėti apie knygas paaugliams ir nepaminėti vienos populiariausių serijų visame pasaulyje. Šį ciklą pradeda maginės fantastikos kūrinys „Haris Poteris ir Išminties akmuo“, kuriame susipažįstame su autorės J. K. Rowling sukurtu pasauliu bei pagrindiniais veikėjais. 

Haris Poteris – našlaitis, gyvenantis giminaičių Durslių namuose. Čia jį engia, kartais marina badu, užrakina sandėliuke po laiptais ir kitaip skriaudžia. Atrodo taip kentėti teks visą gyvenimą, tačiau vieną dieną Haris sulaukia laiško su kvietimu mokytis burtininkų mokykloje Hogvartse. Netikėtas siužeto vingis, ar ne? Taip prasideda magiški nuotykiai!

Pirmosios dvi dalys yra dar gana vaikiškos ir naivios, tačiau nuo knygos „Haris Poteris ir Azkabano kalinys“ prasideda paaugliams būdingos problemos, kurių autorė į vatą nebevynioja, o paskutinėje dalyje „Haris Poteris ir Mirties relikvijos“ laukia tokie iššūkiai, su kuriais susitvarkytų ne kiekvienas suaugęs, nesvarbu, maginiame pasaulyje, ar ne. 

 • Stephenie Meyer „Saulėlydžio saga“

Daugiau nei 160 milijonų kopijų – tiek ciklo „Saulėlydis“ knygų parduota iki šiol. Skaičiai įspūdingi, ar ne? Ką jaunimas randa šiame kūrinyje, kurio istoriją tęsia knygos „Jaunatis“, „Užtemimas“ ir „Brėkštanti aušra“?

„Saulėlydis“ – meilės istorija tarp paprastos mergaitės ir vampyro. Čia netrūksta nei romantikos, nei įtampos bei pavojų, nei ironijos, o tai visada patraukia. 

Knyga vaizduoja kovą, tarp instinktų ignoravimo ir norų tenkinimo, drąsą siekti savo svajonių ir tikėjimą amžina meile. Tiesa ta, kad istorija suvirpino ne tik jaunimo, bet ir suaugusiųjų skaitytojų širdis, tik ne visi drįsta tai prisipažinti. 

 • Suzanne Collins „Bado žaidynės“

Paaugliai greitai pajunta nuobodulį, todėl aistrą skaityti jiems lengviau įkvėps dinamiškos knygos, kuriose itin daug nuotykių. Viena tokių – populiari rašytojos Suzanne Collins distopija „Bado žaidynės“. 

Istorija nukelia į Panemo valstybę, įsikūrusią ant Šiaurės Amerikos griuvėsių. Dvylika skurdžių apygardų valdo turtinga ir techniškai pažangi Sostinė. Kiekvienais metais valdžia rengia realybės šou, kuriame dalyvauja po vieną berniuką ir mergaitę iš visų apygardų. „Bado žaidynių“ tikslas – priminti rajonams apie Sostinės galią ir žiauriai numalšintą maištą. Mirties žaidynių laimėtojas tik vienas, o pralaimėjusieji neišgyvena. 

Pagrindinė knygos veikėja Ketnė Everdin pasisiūlo į žaidynes vietoje savo sesutės. Žaidime merginai tenka ne tik kovoti dėl savo gyvybės, bet ir narplioti painius meilės santykius.

Jei patiko ši knyga, greičiausiai susidomėsite ir kitomis puikiai įvertintomis distopijomis jaunimui, tokiomis kaip „Divergentė“ ir „Bėgantis labirintu“. 

Tikime, kad šios knygos paaugliams įkvėps, paguos, atstos draugą, privers juoktis ar suteiks nepakartojamą nuotykį! Malonaus skaitymo! 

Gintarep Gintarep 16. Jul 2021, 17:59

Ačiū už rekomendacijas?