Pandemija ir karantinas tėvams suteikė galimybę kartu su vaikais būti kone nuolat, tačiau daugeliui suaugusiųjų dėl didesnio nuovargio, padaugėjus buities rūpesčių ar suprastėjusios emocinės būsenos, sunku rasti laiko dar ir kokybiškam pabuvimui tik su vaiku. Iš pedagogų, giminaičių, kitų artimųjų dėmesio vaikams taip pat labai stinga. Tad šiuo sudėtingu laikotarpiu daugiau „Big Brothers Big Sisters Vilnius“ savanorių gali bendrauti su vaikais ir paaugliais – teikti emocinę paramą.
Vaikai išgyvena baimę, nesaugumą, vienišumą
„Lietuvos ir pasaulio tyrimai rodo, kad vaikai, kaip ir suaugusieji, dėl pandemijos sukeltos situacijos išgyvena baimę, nerimą, nesaugumą, pyktį ir kitas stiprias emocijas. Paaugliams ypatingai trūksta bendravimo su draugais, naujų pažinčių, nuotykių, nes šiame raidos etape vyksta natūralus atsiskyrimas nuo tėvų. Konsultuodami vaikus ir paauglius matome, kad visa tai jiems kelia vienišumo jausmą, stiprėja nepasitikėjimas savimi, depresinės būsenos“, – pastebi 26-erius metus Paramos vaikams centre veikiančios programos „Big Brothers Big Sisters Vilnius“ vadovė, psichologė Jūratė Baltuškienė.
Nesulaukę emocinės paramos ar psichologinės pagalbos, vaikai ir paaugliai pandemijos sukeltas pasekmes psichinei sveikatai gali jausti ir pasibaigus karantinui. Susikaupęs pyktis dėl įprasto gyvenimo praradimų ir nuovargis dėl pasikeitusių mokymosi sąlygų, nutrūkę ryšiai su draugais ar giminaičiais, nerimas dėl suprastėjusių mokslo rezultatų gali toliau gilinti liūdesį, uždarumą, nereikalingumą jausmą. Visa tai veda link depresijos, save žalojančio elgesio, alkoholio ir psichotropinių medžiagų vartojimo, priklausomybės nuo virtualaus pasaulio bei kito destruktyvaus elgesio. Tad labai svarbu, kad vaikai ir paaugliai neliktų vieni su savo problemomis ir nematomi už ekranų.
Įveikti sunkumus padeda savanoriai
Nesijausti vienišais, skirti laiko pomėgiams, patenkinti bendravimo poreikį ir sumažinti įtampą, kylančią nuolat būnant su šeimos nariais, vaikams ir paaugliams padeda „Big Brothers Big Sisters Vilnius“ savanoriai, teikdami emocinę paramą. Jie kartą per savaitę individualiai susitinka su 7–14 metų vaikais bei paaugliais ir užsiima draugams įprastomis veiklomis: kartu sportuoja, žiūri filmus, gamina maistą, eina pasivaikščioti, žaidžia žaidimus ar pan. ir kalbasi įvairiomis temomis.
„Šiuose susitikimuose pokalbis – svarbiausia, nes vaikas gali atvirai pasikalbėti apie tai, kas jį neramina, gąsdina ar džiugina ir sulaukti palaikymo, būti išklausytas bei suprastas. Tai padeda vaikams mokytis kalbėtis apie sunkumus, išgyventi krizes, labiau pasitikėti savimi ir kitais, suprasti savo ir artimųjų jausmus, patirti smagių akimirkų ir gauti įkvėpimo. Karantino metu susitikimai vyksta nuotoliniu būdu, tačiau, esant poreikiui bei laikantis maksimalaus saugumo, susitinkama ir gyvai“, – sako J.Baltuškienė.
Mergaitės ir paauglės kviečiamos dalyvauti programoje „Big Brothers Big Sisters Vilnius“
Pandemijos metu programos „Big Brothers Big Sisters Vilnius“ veiklos ne tik nenutrūko, bet dėl išaugusio poreikio, buvo stiprinama ir plečiama savanorių komanda. Visi savanoriai su vaikais pradeda draugauti tik praėję atrankos procedūras ir baigę 10 savaičių mokymus, kuriuose įgyja psichologijos žinių ir bendravimui su vaikais būtinų įgūdžių. Visą savanorio ir vaiko draugystės laiką, jų bendravimą koordinuoja ir konsultuoja Paramos vaikams centro psichologės.
Draugystės pradžioje pasirašoma Draugystės Sutartis, kuri trunka vienerius metus. Praėjus metams, bendru vaiko, savanorio, vaiko tėvų ar globėjų ir programos koordinatorių sutarimu Draugystės Sutartis pratęsiama dar metams arba užbaigiama.
Šiuo metu dalyvauti programoje „Big Brothers Big Sisters“ Vilniuje kviečiamos tik mergaitės ir paauglės (7–14 metų), kurios jaučiasi vienišos, nepasitiki savimi, išgyvena krizę ar patiria sunkumų dėl tėvų skyrybų, patyčių, mokslo krūvių, motyvacijos ir kt. Registracija: www.bbbs.lt