Nors vis dar laukiame gerokai atšylančio oro, tačiau noras savaitgalį bent trumpam ištrūkti į gamtą ar sodybą užmiestyje niekur nedingsta. Lauko žaidimai, kita aktyvi veikla ir maisto gaminimas ant laužo ypač vilioja vaikus, kurie dažnai pareiškia norą gamtoje švęsti ir svarbiausią dieną metuose – gimtadienį. Šventės organizavimas atvirame ore tėvams gali tapti tikru iššūkiu – sveiko maisto gaminimas ir transportavimas reikalauja kur kas daugiau pastangų nei staliuko kavinėje užsakymas. Vis dėlto, pasak sveikatai palankaus maisto technologės ir mitybos ekspertės Ramintos Bogušienės, tokia šventė vaikams padarys žymiai didesnį įspūdį, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į maisto, kurį skanaus mažieji, pasirinkimą.
„Švenčiant vaiko gimtadienį kavinėje ar specialiuose žaidimų kambariuose, susiduriama su pagrindine problema – valgiaraštyje dažniausiai dominuoja riebus, aliejuje keptas, padažuose paskendęs, daug cukraus ir druskos bei mažai skaidulinių medžiagų turintis maistas. Įprastai pasirinkime iš pagrindinių patiekalų dominuoja picos, keptos bulvytės su padažu ar kiti gruzdinti patiekalai, – sako R. Bogušienė. – Tiesa, net jeigu ir būtų galimybė užsisakyti sveiką patiekalą, vaikai jo greičiausiai nepasirinktų. Priežastys dvi: jei viena šalia kitos yra dvi skirtingos alternatyvos, vis tiek dažniausiai nugalės greiti angliavandeniai (picos, bulvytės ar kt.), taip pat pirmiausia sveikos mitybos principais turėtų vadovautis tėvai ir būti sektinu pavyzdžiu vaikams.“
3 patarimai, ką pagaminti vaiko gimtadieniui.
Užkandžiai
Iš anksto namuose ar jau gamtoje galima pasigaminti sveikuoliškų užkandžių, kurie patiks tiek vaikams, tiek ir jų tėvams. Mitybos žinovė siūlo išbandyti sūrio, pomidorų bei linų sėmenų sumuštinukus ant ruginės duonos arba grikių trapučių. Sumuštiniams taip pat tinka avokado ir išspaustos citrinos užtepėlė, įvairios daržovės bei žalumynai.
Taip pat mažuosius svečius galima nustebinti vištienos ir daržovių keksiukais. Vietoje įprastų miltų tešlai patariama naudoti avižinius dribsnius, bolivinės balandos ar sorų kruopas, grikių arba kukurūzų miltus. Įdarui puikiai tinka smulkinta vištienos krūtinėlės mėsa bei troškintos sezoninės daržovės – morkos, moliūgai, cukinijos, ankštinės daržovės. Mitybos ekspertė siūlo šiuos keksiukus išbandyti tiems tėveliams, kurie galvoja, kad vaikai nemėgsta daržovių – greičiausiai šis įsitikinimas kartu su kepiniais dings akimirksniu.
Karštas patiekalas
Ant grilio kepta mėsa skanesnė ir sveikesnė nei kaitinama aliejaus pripiltoje keptuvėje, todėl į gamtą verta prigriebti kepsninę ir mėgstamos mėsos. „Pirmenybę teikčiau šviežiai ruoštai mėsai ir siūlau vengti stipriai sūdytų, rūkytų, vytintų ar konservuotų mėsos gaminių. Ant grilio galima kepti vištienos ir daržovių iešmelius, vištienos petelius ar kulšeles – šie gaminiai vaikams itin patrauklūs, mat juos patogu laikyti rankose, neprireikia didelių kąsnių. Tik atminkite, kad odelę, kuri kepimo metu apsaugo mėsą nuo degėsių, prieš valgant reikėtų pašalinti“, – pataria R. Bogušienė.
Pasak jos, visiškai reikėtų atsisakyti minties ant laužo kepti rūkytas dešreles. Rūkytuose gaminiuose ir pusgaminiuose dažniausiai yra nitritinės druskos, kuri kepimo metu išskiria kancerogenines medžiagas – nitrozaminus. Be to, svarbu atminti, kad net ir prie pačios liesiausios ir lengvai virškinamos mėsos lėkštėje turėtų būti šviežių daržovių.
Desertai
Galvojant apie saldėsius ir grilį, turbūt daugelis įsivaizduoja Vakarų šalyse itin populiarų ir Lietuvoje vis dažniau gamtoje valgomą desertą – keptus zefyrus. Mitybos ekspertė pataria atsisakyti šio saldumyno, kurio pagrindą sudaro rafinuotas cukrus ir vanduo. Virš ugnies kepami zefyrai greitai apanglėja, tad kartu su didžiule cukraus doze vaikai gaus ir kancerogenų. Sveika alternatyva šiam desertui galėtų tapti ant laužo kepami vaisių vėrinukai. Pasak R. Bogušienės, ant iešmų patiems verti pasirinktus vaisius ir juos kepti – smagi pramoga visai šeimai. Desertui puikiai tinka ir šviežios uogos bei vaisiai ar jais įdaryti keksiukai.
R. Bogušienė atkreipia dėmesį, kad valgant gryname ore reikėtų laikytis ir esminių higienos reikalavimų – gendantį maistą vežti ir laikyti šaltkrepšiuose, geriamuoju vandeniu gerai nuplauti vaisius, daržoves, žalumynus, o svarbiausia – rankas. Taip pat svarbu vengti maisto, kuris didina mikrobiologinės maisto taršos tikimybę – kreminių tortų ir panašių konditerinių gaminių. Jeigu diena pasitaikė karšta, tėveliai turėtų užtikrinti, kad vaikai nepamirštų gerti vandens.