Lengva adaptacija darželyje? Misija įmonoma: 4 patarimai

Lengva adaptacija darželyje? Misija įmonoma: 4 patarimai

28. Aug 2018, 07:10 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Jei jūsų atžala šį rudenį ruošiasi į darželį ar mokyklą ir turite jus neraminančių klausimų - rašykite: redakcija@mamyciuklubas.lt

Pasak  “Šeimų darželis” vadovės Agatos Jurolaitės – Mažeikienės, daugelis tėvų norėtų, jog ne tik pirmą, bet ir visas dienas darželyje vaikas būtų patenkintas, ramus ir laimingas. Gera žinia – tai įmanoma, be to, ne toks jau retas atvejis. Kita žinia – mes, tėvai, nemaža dalimi galime prisidėti prie to, jog adaptacijos procesas praeitų kuo sklandžiau ir teisingiau, atsižvelgiant į kiekvieno individualią situaciją. 

Taigi, nuo ko pradėti? 

Nuo suvokimo ir žinojimo, kad: 

Svarbus yra tvirtas ir sąmoningas tėvų apsisprendimas leisti savo vaiką į darželį.

Tėvai turi būti tikri, jog šiam žingsniui jau atėjo laikas, yra tinkamos sąlygos ir jų vaikas yra pasiruošęs pradėti lankyti darželį. Jeigu tėvai yra netvirti savo apsisprendime (abejoja, ar nori leisti, ar tikrai vaikui jau laikas lankyti darželį, ar leidžia vaiką iš darželį tik iš būtinybės), tokios dvejonės neabejotinai įtakos vaiko adaptacijos procesą, tėvų nuotaikos persiduos ir vaikui, kuris taip pat nesijaus tvirtai, ramiai ar užtikrintai. 

Tėvai, kurie yra susipažinę su ugdymo įstaiga, su pedagogais, kurie dirbs su jų vaikais, darželio aplinka ar ugdymo programa, paprastai jaučiasi ramiau ir užtikrinčiau. 

Jie žino, kur bus jų vaikas ir kokia aplinka ar žmonės jį supa. Tėvai turi sąmoningai atsirinkti ugdymo įstaigą ir ja pasitikėti. Tėvų pasitikėjimas ugdymo įstaiga ir pedagogais turi teigiamos įtaikos vaiko adaptacijos metu, neretai tėvų nuotaikos ir laikysena persiduoda ir vaikams. 

Svarbu yra suvokti adaptacijos proceso proceso esmę. 

Būtent: vaikas, dar nelankęs darželio, yra prisirišęs prie tėvų (mamos ir/ar tėčio) ar kito suaugusio, su kuriuo jis daugiausiai leidžia laiką, o toks prisirišimas duoda vaikui saugumo jausmą. Pradėjus lankyti darželį, šio suaugusio (mamos, tėčio) nebeliks šalia, todėl dažnai vaikai pasijunta neramūs ir nesaugūs, nenori pasilikti. Ramybės ir saugumo vaikams teikia, kai prieraišumas mamai/tėčiui yra pakeičiamas prieraišumu kitam asmeniui darželyje – pvz. vaikų darželio auklėtojai. Santykiui ir prieraišumui su kitu žmogumi susikurti reikia laiko ir kiekvienam vaikui tai užtrunka skirtingai. Skirtingai vaikai reaguoja į naują aplinką ir žmones. Gerai pažinodami savo vaiką ir suvokdami adaptacijos proceso esmę, galėsime geriau suprasti savo vaiko elgesį ar reakcijas, atitinkamai galėsime jam padėti, ar tiesiog būti šalia.

Verta bendradarbiauti su ugdymo įstaigos pedagogais, įsiklausyti į jų patarimus, kad adaptacija darželyje praeitų sklandžiai. 

Pedagogai paprastai turi sukaupę nemažą patirtį, todėl noriai padeda, pataria tėvams šiuo periodu. Verta įsiklausyti į auklėtojos patarimus, įžvalgas, kurias verta išgirsti tiek prieš adaptaciją, tiek jos metu. Taip pat nebijoti padiskutuoti, jeigu turite priešingą nuomonę, ar jums kyla klausimų ar neaiškumų. Tėvai ir pedagogai – lyg viena komanda, turintį tą patį tikslą ir nemaža dalimi prisidedanti prie to, kad vaiko adaptacija darželyje būtų sklandi.

Kaip matome, pirmi darželio lankymui turi pasiruošti ne vaikai, o tėvai. Taigi, pasiruošus tėvams, galima pradėti ruošti ir vaikus darželio lankymo pradžiai. Kaip sako visiems žinomas posakis „gera pradžia – pusė darbo“, tad mums, tėvams, verta nepraleisti šio žingsnio ir padaryti dėl vaikų tai, ką galime gariausio.