Šiemet jaučiamas sergančiųjų SKARLATINA paūmėjimas

Šiemet jaučiamas sergančiųjų SKARLATINA paūmėjimas

20. Jan 2020, 11:31 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Karščiavimas, angina ir odos (dažniausiai - liežuvio, burnos) bėrimai. Tokiais pagrindiniais simptomais pasireiškia infekcinė liga - skarlatina, kuri dažniausiai diagnozuojama vaikams iki 10 metų.

Kaip tvirtina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento specialistai, šiuo metu ypač jaučiamas sirgimo skarlatina sezoninis aktyvumas. Liga ypač greitai plinta ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Susirgimų šia infekcine liga padažnėja būtent gruodžio–balandžio mėnesiais.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) preliminariais duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 2736 skarlatinos atvejai ir tai yra 2,3 karto daugiau nei 2018 m. (1205 atv.).

Jei peršalimo ligas ir gripą sukeliančių virusų nepadeda įveikti antibiotikai, šių medikamentų tenka griebtis susirgus skarlatina.

ULAC nurodo, kad skarlatina dažniausiai nėra sunki liga, tačiau kai kuriais atvejais gali išsivystyti komplikacijos: peritonzilinis/retrofaringinis abscesas, limfadenitas, ūmus sinusitas, vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, septinis artritas, meningitas, postreptokokinis glomerulonefritas, ūmus reumatas ir kitos. Gydant antibiotikais sumažėja ligos komplikacijų.

Skarlatina dažniausiai užsikrečiama sąlyčio metu su sergančio žmogaus seilėmis, nosies gleivėmis ar įkvėpus lašelių, kuriuos skleidžia infekuotas asmuo kosėdamas arba čiaudėdamas. Užsikrėsti galima geriant ar valgant iš sergančio asmens naudojamų indų ir pan. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra streptokokais infekuoti asmenys – ligos pasireiškimo požymių neturintys bakterijų nešiotojai ar sergantieji skarlatina, kurie aplinkiniams pavojingi apie 10 dienų.

Skiepų nuo skarlatinos nėra. Pagrindinės skarlatinos profilaktikos priemonės yra rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo laikymasis.

Vaikai, susirgę skarlatina, neturėtų lankyti ugdymo įstaigos mažiausiai 24 val. po pradėto gydymo antibiotikais. Tos pačios rekomendacijos taikomos ir dirbantiems suaugusiesiems.

Sergančiam vaikui patariama duoti atskirus indus ir juos laikyti atskirai nuo kitų šeimos narių naudojamų įrankių.

Jei kuris šeimos narys serga skarlatina ar kitomis infekcinėmis ligomis, reikia dažnai vėdinti patalpas ir saugoti vaikus nuo artimo kontakto su sergančiuoju.

Aplinkai valyti ir dezinfekuoti naudojamas karštas vanduo ir buitinės valymo arba dezinfekcinės valymo priemonės. Valyti ir dezinfekuoti galima virinant, skalbiant, plaunant, šluostant.