Kaip išrinkti vaikui tinkamą knygą dovanai: vaikų literatūros specialistės patarimai

Kaip išrinkti vaikui tinkamą knygą dovanai: vaikų literatūros specialistės patarimai

10. Dec 2020, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Tėvams skaitant improvizuotus vaikų laiškus Kalėdų Seneliui ar sukant galvas, kuo nustebinti atžalas per šventes, vidinis konfliktas tarp to, ką iš tiesų norėtume dovanoti vaikui, ir to, kas jį pradžiugintų, dažnai neišvengiamas. Tačiau vienas daiktas šį konfliktą išsprendžia akimirksniu. Tai tinkamai parinkta ir padovanota knyga.

Apie tai, kaip knygas ne tik tinkamai parinkti, bet ir padovanoti ar net ką pakuždėti vaikui, jei norime paskatinti skaityti, pasakoja vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė. 

Asmeninė bibliotekėlė svarbesnė, nei manome

Anot specialistės, posakis, jog „knyga – geriausia dovana“ tikrai nėra laužtas iš piršto. Priešingai: knygos kaip vertingo, dovanos statusą atitinkančio daikto sampratos kūrimas ir prasideda vaikystėje.

„Vaikams knygas dovanoti reikia pirmiausia dėl to, kad knyga turėtų būti jo aplinkoje įprastas, nuolat esantis dalykas. Maža to, asmeninės bibliotekos svarba didžiulė, daug didesnė, nei esame linkę manyti. Tai patvirtino ir australų bei amerikiečių mokslininkų iš Kanberos ir Nevados universitetų 2018 m. publikuotas tyrimas, kur nagrinėjamas ryšys tarp to, kiek vaikystėje turėta knygų, ir suaugusiųjų raštingumo lygio. Tyrimo rezultatas absoliučiai netikėtas: gauti rezultatai rodo, kad asmeninės bibliotekos turėjimas vaikystėje suaugusiojo žmogaus raštingumui turėjo daug daugiau įtakos nei... baigtas aukštasis mokslas“, – aiškina I. Mitunevičiūtė.

O kiekgi knygų reikėtų turėti asmeninėje bibliotekoje? Ir kaip knygą padovanoti taip, kad ji taptų laukiama dovana?

„Paprastai sakau, kad namų biblioteką turėtų sudaryti mažiausiai 80 knygų, jei daugiau – tai tik geriau. Tad dovanoti knygas galima ir reikia visomis įmanomomis progomis. Na, o norint tokią dovaną padaryti išskirtinę ir nuostabią, jau reikia truputį pasukti galvą, pasitelkti vaizduotę. Gal, pavyzdžiui, papasakoti kokią įdomią istoriją, susijusią su knygos autoriumi? Gal surengti „aklą pasimatymą“ su knyga? O gal tiesiog pasakyti: „Čia tau, bet skaityk paaugęs, dabar dar per mažas“? Garantuoju, tuoj pat slapčia ta knyga bus perskaityta“, – patarimais dalinasi literatūrologė.

Svarbiausia – ryšys 

Tiesa ta, kad pirmosios knygos, su kuriomis supažindinami vaikai, paprastai būna garsinės, liečiamos ir net nebūtinai popierinės. Pasak I. Mitunevičiūtės, tokios daugiafunkcinės knygos gali būti skirtos vaikams iki 5-erių metų. 

„Vaikai pradeda tyrinėti knygą taip, kaip tyrinėja visą pasaulį, – kaip dar vieną naują objektą, kuri reikia paliesti, pačiupinėti, pakramsnoti, numesti ir t.t. Ir tai daryti vaikams iš pradžių reikia leisti. Todėl tas knygelės medžiagų įvairumas labai svarbus: leidžia lavinti motoriką, kitus svarbius įgūdžius. Sakyčiau, kad, priklausomai nuo knygos sudėtingumo ir medžiagiškumo, tokios knygos rekomenduojamos 0–5 metų vaikams“, – aiškina specialistė.

Žaidimas, malonumas, pramoga – tai žodžiai, kuriais apibūdinamas vaikų skaitymo procesas, kuris duoda didžiausią naudą. Tačiau specialistė pabrėžia ir dar vieną aspektą. 

„Skaitymas turi tapti ritualu ir įpročiu, kasdiene aplinkos dalimi. Mėgstu sakyti, kad gyvensime gerai tada, kai skaityti bus taip pat natūralu, kaip ryte valytis dantis arba plautis rankas. Ar tai turi būti žaidimas? Gali būti žaidimas, bet nebūtinai. Svarbiausia, kad tai būtų ryšys – ryšys su suaugusiaisiais, su kuriais skaitoma, ryšys su aplinkiniu pasauliu ir net su savimi. Labai svarbu knygose atrasti save ir savo aplinką, taip pat – langą į pasaulį. O svarbiausia – skaitančio suaugusiojo pavyzdys. Tai pati geriausia skaitymo skatinimo strategija – niekas geresnės neišrado“, – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.

Patikimos rekomendacijos 

Sakysite, viskas puiku, – bet į kokias konkrečiai knygas turėčiau atkreipti dėmesį, ką šiemet per šventes padovanoti dovanų laukiantiems vaikams? Štai kelios leidyklos „Baltos lankos“ rekomendacijos.

Gražiausios garsinės knygos

Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Agnė Nananai Spalvotos skaičių pasakėlės

Ši nuotaikinga knyga nedidelėmis, šmaikščiomis, nostalgiškomis ar pamokančiomis eiliuotomis istorijomis supažindins vaikus su pirmaisiais skaičiais (nuo 1 iki 9) ir pagrindinėmis spalvomis. Eilėraščius įskaitė „Keistuolių teatro“ aktorė Ilona Balsytė, o įsiminti padės dėmesį prikaustančios dailininkės Agnės Nananai iliustracijos.

Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Inga Dagilė Raidžių namučiai. Eiliuota ir įgarsinta abėcėlė

Ši Ramutės Skučaitės sueiliuota, dailininkės Ingos Dagilės iliustruota knyga padės mažiesiems pažinti ir išmokti abėcėlę. O paspaudus raidės mygtuką, aktorės Ilonos Balsytės įgarsinti eilėraštukai leis geriau įsiminti raidės tarimą.

Eiliuotos vakaro istorijos

Rachel Bright, Jim Field Jei būčiau liūtas

ir Peštukai voveriukai

Vaikiškų knygų autorė Rachel Bright ir iliustratorius Jimas Fieldas – ne vieną svarbų apdovanojimą pelnę kūrėjai. Jų sugalvoti personažai sužavėjo daugybę jaunųjų skaitytojų ir jų tėvų visame pasaulyje. Iliustruotos, rimuotos, pamokančios istorijos „Jei būčiau liūtas“ ir „Peštukai voveriukai“ žaismingai perteikia kiekvienam svarbias temas: kaip išmokti pasitikėti savimi ir kaip gera viskuo dalytis su draugais.

Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

Kes Gray, Jim Field Ei, varle!

Šis smagus rimavimo žaidimas neabejotinai taps kiekvienos dienos dalimi.
Šmaikšti ir netikėtai rimuota istorija apie žalią varlę, kuri sužino, kad visi gyvūnai turi tik jiems skirtas vietas sėdėti. Bet varlė visai nenori tupėti ten, kur jai liepiama. Laikas susirasti kitą, patogesnę, vietą! 

Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

Debi Gliori Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti

Nuostabi bestselerio Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų autorės knyga. Tai pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema. Paprastais žodžiais ir ryškiomis iliustracijomis autorė padeda suprasti, kokią įtaką daro besaikis vartojimas, ir kviečia atsakingai rūpintis savo aplinka bei vienas kitu.
Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.

Smalsučiams 

Linas Jonauskas Kur ieškoti rudojo lokio

Jauniesiems gamtos tyrinėtojams skirta aplinkosaugininko Lino Jonausko knyga – tai puiki galimybė ne tik geriau pažinti Lietuvos gamtą, sužinoti daugybę įdomių faktų, bet ir suprasti, kaip ir kodėl reikia ją saugoti. Jūsų laukia visais metų laikais trunkanti smagi kelionė, kurioje lydės gamtos mylėtojas Linas ir jo draugė voverytė Gilė!

Jūratė Cvilikienė, Simonas Urbonas PINIGAI ir kiti Gilučių šeimos reikalai

Pirmoji lietuvių autorių knyga apie finansus vaikams!

Dešimt linksmų istorijų ir finansų ekspertės patarimai pateiks atsakymus į kiekvienoje šeimoje kylančius finansinius galvosūkius, padės sukurti šeimos biudžeto taisykles bei ugdyti finansiškai naudingus įpročius.

Aurélie Chien Chow Chine Mano jausmai

Gastonas – mažas vienaragis. Visai kaip ir tave, jį dažnai aplanko įvairios emocijos. Kad užplūdę jausmai neapverstų visko aukštyn kojomis, vienaragis Gastonas žino vieną svarbią paslaptį, kuria mielai pasidalys ir su tavimi! Trumpos kasdienės istorijos išmokys vaikus atpažinti užplūstančias emocijas, patars, kaip jas priimti, o kvėpavimo pratimai parodys, kaip užvaldžius stipriems jausmams viską grąžinti į vėžes.

Iš prancūzų k. vertė Donata Pleskevičienė.

www.baltoslankos.lt

floryte floryte 13. Dec 2020, 21:46

Eina sau, kokių dabar vaikams knygų yra! Net pavydu, kad esu nebe vaikas. Beje, Kalėdų senio, sau dovanų užsiprašiau knygų. Ir viena iš jų skirta vaikams, bet tinkanti ir suaugusiems. Pamačiau tą knygą internete, ir taaaaaaaaaaaaip jos užsinorėjau. Tikiuosi, Kalėdų senelis ją suras ir padovanos ją man. Būtinai parašysiu MK, jei tik gausiu tą stebuklingą knygą!

Mamos dienoraštis Mamos dienoraštis 10. Dec 2020, 15:08

Na, net nežinau. Manau, kad jei tėvai neskaito, vaikai gal mažiau domėsis skaitymu. Bet iš kitos pusės, manau tai charakterio savybė. Mano tėvai nebuvo iš skaitančių. Mamos iš viso nebuvau mačius su knyga. Nors jaunystėje skaitė. Bet aš knygas labai mėgau. Turėjau savo kuklią asmeninę bibliotekėlę gal iš 5 knygų... pradžioje. Paskui ji pildėsi po truputį

RenataŪselienė RenataŪselienė 10. Dec 2020, 12:02

Egle, tas noras būtinai grįš. Svarbu, kad pamatai jau yra. O paauglystėje, natūralu, kad ne knygos pirmoje vietoje❤️

Egle_Mamyciuklubas.lt Egle_Mamyciuklubas.lt 10. Dec 2020, 11:54

Jūs abi teisios 😀 Esu [apti sukaupusi nemažą namų biblioteką, kai kurias knygas vis pasiimu iš naujo, vis papildau naujomis, bet, žoma, daug ir esu atidavusi, pardavusi už simbolinę kainą 😀 Dukros biblioteka irgi nemaža, tačiau atėjus paauglystei knygų reikalai pasikeitė, ir noras skaityti sumažėjo, ir turbūt nebėra kada skaityti mylimų knygų, kai tiek daug privalomos "jai neįdomios" literatūros 😀

RenataŪselienė RenataŪselienė 10. Dec 2020, 11:10

Simona, sutinku su Jumis. Bet meilė knygos atsiranda tik tuose namuose, kur tėveliai rodo tinkama pavyzdį. Tikrai žinau ne vieną šeimą, kuriose tėvai patys neskaito ir stebisi, kodėl vaikai nenori skaityti.

Simonadub Simonadub 10. Dec 2020, 10:37

Man atrodo geresnes dovanos vaikui ir negali būti ❤️ Mano vaikai labai myli knygeles ir labai nudžiunga gave jas ❤️