Vasara - metas iki soties mėgautis maudynėmis

Vasara - metas iki soties mėgautis maudynėmis

17. Aug 2020, 09:00 Mamyčių klubas Mamyčių klubas

Vanduo vaikui teikia begalinį džiaugsmą, o kaip gi kitaip, juk vandenyje jis jau plaukiojo būdamas mamos pilve. Galbūt šią vasarą jūsų mažylis dar tik patirs pirmąjį maudynių džiaugsmą jūroje, ežere ar upėje, tad norime patarti keletą svarbių dalykų, kad niekas neužtemdytų pirmosios mažylio pažinties su atvirais vandens telkiniais.

Vandens procedūrų nauda

Pasirodo, paprasčiausią taškymąsi ir žaidimus vandenyje su mažyliu galima būtų prilyginti pilnaverčiui užsiėmimui baseine, nes būdamas vandenyje:

 • vaikas mokosi ištvermės
 • lavėja jo fiziniai gebėjimai 
 • vaikas geriau pažįsta savo kūną
 • pagerina koordinaciją
 • mažylis išsiugdo pusiausvyros pojūtį, kuris labai reikalingas, žengiant pirmuosius žingsnius
 • vanduo kūdikį ramina
 • mažylis pažįsta pasaulį ir mėgaujasi savo atradimais.

Maudynės gryname ore - kas gali būti geriau?! Maudynės vaikams - ne tik didelis malonumas, bet ir smagi pažinti su išoriniu pasauliu. Žinoma, mažylis jau susipažinęs su vandens malonumais - juk jis reguliariai maudosi vonioje, tačiau maudynės atvirame telkinyje suteikia visiškai naujų pojūčių ir potyrių. Pakrantėje galima žaisti smėliu, pasisemti vandens į kibiriuką ir apsipilti, laistytis įvairias dubenėliais ir pan. Tokios linksmybės vandenyje leidžia pažvelgti į jau žinomus žaidimus iš kitos perspektyvos - juk tai kažkas visiškai naujo!

Ką daryti, jei mažylis bijo vandens?

Nepaisant to, jog daugelis vaikų krykštauja iš džiaugsmo pamatę vandenį, tačiau ne visiems mažiems vaikams atviri vandens telkiniai teikia teigiamų emocijų. Svarbiausia pratinti pamažu ir parodyti vaikui, kad vanduo nekelia jokio pavojaus (žinoma, neatsitraukiant nuo vaiko nė akimirkos) Neskubėkite! Jokiu būdu neverskite vaiko maudytis ežere ar jūroje, jei jis nenori. Galite pamažu artėti prie telkinio laikydami mažylį ant rankų, kad jis nusiramintų nuo mamos ar tėčio artimo kontakto, kalbėkitės su juo - ramiu balsu paaiškinkite, kas vyksta aplinkui.

Laikydami kūdikį ant rankų pritūpkite, kad jo pėdutės vos vos liestų vandens paviršių, juokaukite, pralinksminkite jį, kalbėkite, kaip vanduo kutena kojytes, kaip skaisčiai šviečia saulutė, kokios žuvytės štai plaukioja vandenyje ir pan.

Nekurkite apgaulingo saugumo jausmo

Saugumo sumetimais daugelis tėvų vaikams ant rankyčių uždeda plaukimo rankoves, tačiau tokiu būdu būdamas vandenyje mažylis jaus apgaulingą saugumo jausmą, be to, jos kūnas nebus tinkamoje plaukimo padėtyje. Kitaip tariant, vaikas nesijaučia vandenyje ir neišmoksta būti jame.

Plaukimo rankovės leidžia mažyliui būti vandenyje vertikalioje padėtyje, tačiau, kaip žinome, plaukimas vyksta horizontalioje kūno padėtyje, taigi, vaikas intensyviai dirba rankomis, o kojos "lieka be darbo". Todėl patariame plaukimo įgūdžius įvaldyti be jokių papildomų priemonių. Tiesiog visą laiką būkime šalia mažylio, laikant jį leiskite jam slysti vandens paviršiumi, nuolat primenant, kad laikome jį tvirtai ir nepaleisime, kad vaikas nejustų baimės.

Jei vis tik norite naudoti pagalbines plaukimo priemones, tai tegul būna liemenė iš specializuotos sporto parduotuvės. Pirkdami plaukiojimo liemenę laikykitės nurodytų vaiko svorio ir amžiaus rekomendacijų.

Saugumas - svarbiausia!

Būdami prie vandens nė akimirkos neišleiskite vaiko iš akių, net jei atrodo, kad maudymosi vieta yra visiškai saugi, seklus krantas. Maži vaikai patenka į ypatingą rizikos grupę, nes jie gali nuskęsti vandenyje net ir kelių centimetrų gylyje.

Jei jūsų šeimoje yra vyresnių vaikų, kurie moka plaukti, jiems taip pat reikia nuolatinio tėvų budrumo ir priežiūros. Visos šios rekomendacijos aktualios ne tik būnant paplūdimyje, prie atvirų vandens telkinių, bet ir baseine. Puiku, jei tėvai yra baigę pirmosios pagalbos kursą ir žino, kaip elgtis kritinėje situacijoje, nes gelbstint skęstantįjį kiekviena sekundė gyvybiškai svarbi.

Kaip elgtis, jei mažylis perkaito?

Specialistai rekomenduoja su mažais vaikais būti lauke, kai saulės spinduliai ne tokie kenksmingi - iki 11 val. ir po 16 val., nes didelė kaitra gali pakenkti kūdikiui. Mažų vaikų termoreguliacija vis dar silpnai išsivysčiusi, todėl perkaisti gali net šešėlyje!

Kaip suprasti, ar vaikas perkaito, ar tai saulės smūgis?

 • Vaikas verkia, neaktyvus, mieguistas, gali pradėti vemti
 • Vaikai, kurie moka kalbėti, skundžiasi galvos skausmu, nuovargiu, bloga savijauta
 • Veido ir kūno paraudimas
 • Oda gali jausti šaltį
 • Išsiplėtę akių vyzdžiai

Kokių veiksmų imtis:

 • vaiką paguldykite pavėsyje, ieškodami vėsios vietos
 • atlaisvinkite viršutinius drabužius ar visai nurenkite, būtinai nuimkite sauskelnes
 • mažylio odą atvėsinkite vėsiais kompresais arba tiesiog nupraskite vėsiu vandeniu
 • duokite atsigerti
 • jei mažylis per 10 - 20 minučių nepasijaučia geriau, vykite į ligoninę arba kvieskite greitąją pagalbą

Ką daryti, jei kūdikio oda nudegė?

Jei pastebite, kad po saulės vonių mažylio oda paraudo, turite imtis priemonių, kad reakcija nepablogėtų. Pirmiausia ant paraudusios odos uždėkite vėsų kompresą ar tiesiog mažylį nuprauskite vėsiu vandenuku, jokių būdu nedėkite ledo gabaliukų. Odai atvėsus ją reikia sudrėkinti, tokiu būdu atkursite apsauginę odos funkciją.

Šiam tinkslui tinka vaiko odą drėkinančios priemonės, turinčios lengvą tekstūrą ir gebėjimą atnaujinti ląsteles. Norime priminti, kad duotumėte vaikučiui reguliariai gerti vandens.

Rinkdamiesi kremą kūdikio odai, atkreipkite dėmesį, ar jame nėra dažiklių ir kvapiųjų medžiagų, šie komponentai gali sudirginti pažeistą odą.

Ką pasiimti į paplūdimį?

Norėdami mėgautis atostogomis paplūdimyje turite pasirūpinti iš anksto ir pasiimti su savimi viską, ko reikia, kad išvengtumėte nereikalingų rūpesčių.

 • Apsauginis kremas nuo saulės

Mažylių oda yra penkis kartus plonesnė nei suaugusiojo, be to, joje dar nėra susiformavusi pigmentacija, o tai reiškia, kad kūdikio oda nėra taip stipriai apsaugota nuo saulės spindulių, kaip suaugusiojo. Todėl mūsų paplūdimio krepšyje visada turėtų būti apsauginis kremas nuo saulės, skirtas vaikams - SPF 50+ atsparus vandeniui, be dažiklių, aromatinių medžiagų, parabenų. 

Kremą naudokite ne tik eidami į paplūdimį, bet ir kasdien vaikščiodami po parką ar prie namo. Rekomenduojama atnaujinti apsauginį kremo sluoksnį kas 2 valandas, taip pat po vonios ar džiovinimo rankšluosčiu.

 • Geriamas vanduo

Būdami paplūdimyje įsitikinkite, kad vaikas atsigeria vandens kas 30 minučių. Pirmenybę teikite geriamajam vandeniui, o ne sultims ar limonadui - dėl juose esančio cukraus jie ne malšina troškulį, o tik jį padidina.

 • Užkandžiai

Aktyvus poilsis gamtoje visada pažadina apetitą. Pasirūpinkite užkandžiais, kurie neištęžtų saulėje ir juos būtų patogu paimti į rankas. Tiks barankytės, trapučiai, obuoliai arba specialios kūdikiams skirtos tyrės sandariose kelionių pakuotėse. Įvertinkite situaciją ir, jei įmanoma, iškylos maistą laikykite šaltkrepšyje.

 • Maudynių sauskelnės-kelnaitės

Svarbu, kad paplūdimyje mažylis jaustųsi laisvai ir patogiai. Tai užtikrins sauskelnės - maudymosi kelnaitės. Mes teikiame pirmenybę Huggies® Little Swimmers® - mažyliams skirtoms vienkartinėms maudymosi kelnaitėms, kurios neišsipučia vandenyje ir sulaiko net dideles „staigmenas“. Svarbiausias dalykas mamoms - kad maudynių sauskelnės netrintų kojyčių ir suteiktų judėjimo laisvę vandenyje.  Huggies® Little Swimmers® lengva apmauti kaip ir įprastas kelnaites, o nuimti - perplėšus sauskelnių šonines siūles.

 • Galvos apdangalas

Plačiabrylė kepurė apsaugos vaiką nuo perkaitimo. Pirmenybę teikite skrybėlėms su plačiu kraštu, parduotuvėse šiandien galite įsigyti panamų su apsauga nuo UV spindulių.

 • Skėtis ar palapinė

Parduotuvėse yra didelis specialių tentų ir skėčių nuo saulės asortimentas. Kai kurie į paplūdimį ima palapinę - tačiau tai nėra visiškai tinkamas sprendimas, nes palapinė saulėje greitai įkaista ir viduje būti tampa pavojinga.

 • Akiniai nuo saulės

Mažylis auga, keičiasi ir jo galvos forma. Vaikams gaminami specialūs akiniai nuo saulės; jie turi specialią formą ir gumytes, kurias galima reguliuoti. Vaikiški akiniai nuo saulės ypač tinka mažiems aktyvistams, kurie bėgioja, šokinėja, ropoja - paprasti akiniai iškart nukristų. Akinius nuo saulės galima įsigyti beveik visur - pradedant prekybos centruose, baigiant optikos salonuose. Kokius pasirinkti? Atminkite: pigūs akiniai gali būti pagaminti iš nekokybiškų medžiagų - lengvai lūžtančių ir alergizuojančių.

Optikos salonuose rasite pasaulyje populiarių gamintojų akinių, tarp jų - skirtų specialiai vaikams - antialerginių, elastinių, saugių, pagamintų iš ekologiškų medžiagų. Medžiaga - esminis kriterijus, ypač, kalbant apie vaikus: akiniai juk liesis su smėliu, turės sąlytį su vandeniu, patirs ne vieną kritimą ar smūgį. Saugumo sumetimais jokiu būdu nepirkite vaikams akinių nuo saulės su stiklinėmis detalėmis.

 • Žaislai

Kad viešnagė paplūdimyje nebūtų nuobodi, nepamirškite paimti žaislų mažyliui

 • Kastuvėlį - patikrinkite, ar jo rankenėlė ne per trumpa ir ne per stora mažiems delniukams? Kad būtų lengviau žaisti, pasirinkite suapvalintu galu;
 • Įvairių dydžių formeles. Kai mažylis stato jomis smėlio pilis, lavėja motorika ir vaizduotė, juk reikia susikaupti ir būti atsargiam!
 • Kibirėlį;
 • Sietelį - sijodamas juo smėlį, vaikas išmoksta atpažinti dydžius, todėl gerai, jei jūsų žaislų arsenale yra skirtingų dydžių sieteliai;
 • Grėbliuką;
 • Laistytuvą - svarbu, kad jis nebūtų didelis ir sunkus, kad vanduo neišbėgtų iš jo per greitai;
 • Savivartį - kad galėtų pervežti smėlį ir įrankius!
 • Įvairias figūrėles - jos taps smėlio miesto gyventojais. Figūrėlės turėtų būti be skylių (kad nepribyrėtų į jas smėlio) ir lengvai plaunamos.

Maišelis drėgniems drabužiams ir panaudotoms sauskelnėms

Paplūdimyje visada pasitarnauja paprastas, bet talpus maišelis, į kurį galima sudėti drėgnus maudymukus, žaislus, nešvarius drabužius ir kt. Pasirūpinkite ir atskiru maišu panaudotoms sauskelnėms - tuo atveju, jei šalia nerasite šiukšlių konteinerio.

Pirmosios pagalbos vaistinėlė:

 • vatos diskelius;
 • ausų krapštukus;
 • įvairių dydžių pleistrus;
 • priemones žaizdų gijimui;
 • sterilų tvarstį;
 • antihistaminines priemones;
 • drėgnas servetėlės;
 • repelentus nuo vabzdžių.

Huggies® Little Swimmers maudynių sauskelnės - kelnaitės - kad niekas netrukdytų mažyliui mėgautis vandens teikiamais malonumais!