Hormonų ir biologinė terapija

Hormonų ir biologinė terapija

09. Nov 2010, 08:30

www.nedelsk.lt

Jei turite klausimų šia tema, gal jūsų artimieji serga, o gal tiesiog nežinote, kur, kada profilaktiškai pasitikrinti krūtis, klauskite redakcija@mamyciuklubas.lt - specialistai bandys atsakyti visais jums rūpimais klausimais.

 

Hormonų terapija

 

Krūties vėžio ląstelių dauginimuisi turi įtakos moteriški lytiniai hormonai – estrogenai (ER) ir progesteronas (PR). Moterims, kurioms operacijos metu pašalinamas navikas, nustatomas vėžio ląstelių paviršiuje esančių hormonų receptorių kiekis.

 

Jei šių receptorių yra, tikslinga ir veiksminga skirti priešingai nei natūralūs moteriški hormonai veikiančių su receptoriais sąveikaujančių hormonų – antiestrogenų. Antiestrogenai slopina krūties vėžio augimą.

 

Kai navikai turi vienos rūšies receptorių (ER ar PR), gydant hormonais (antiestrogenais) pagerėja 30–40 proc. moterų būklė. Kai navikas turi abiejų rūšių receptorių (ER ir PR), hormonų terapija veiksminga 70 proc. pacienčių.

 

Neradus nė vienos rūšies receptorių hormonų terapija neskiriama. Gydymas hormonais paprastai trunka 5 metus. Vaistus ir preparatus kompensuoja Valstybinė ligonių kasa.

 

Galimas šalutinis poveikis: bloga nuotaika, galvos skausmas, karščio bangos, giliųjų kojų venų trombozė, kartais kraujo trombai pasiekia ir plaučius. Šiek tiek padidėja insulto rizika. Šie vaistai skatina gimdos gleivinės išvešėjimą, yra nedidelė gimdos kūno vėžio rizika.

 

Pastebėjus neįprastą kraujavimą iš makšties (tai gali būti šio vėžio požymis) – tuoj pat reikia apie tai pranešti gydytojui.

 

Biologinė terapija  

 

Kiekviena normali ląstelė turi tik po dvi HER2 geno kopijas, kurios atsakingos už ląstelių dauginimąsi. Kartais dėl neaiškių priežasčių šio geno kopijų vėžio ląstelėse padaugėja, tada jos priima pernelyg daug signalų augti.

 

Tai sukelia nekontroliuojamą ląstelių dauginimąsi ir naviko augimą. Kuo HER2 daugiau, tuo greičiau vystosi vėžys. Patologai iš mėginio, paimto iš krūties per operaciją, atlieka HER2 būklės tyrimą, kuris leidžia daryti išvadas apie ligos progresavimą ir parinkti veiksmingiausią gydymą.

 

Vidutiniškai kas trečiai pacientei, sergančiai metastaziniu krūties vėžiu, nustatomas teigiamas HER2 – agresyvesnio vėžio forma.

 

Gydymas vaistais, kurie blokuoja vėžio ląstelėje esantį HER2 ir taip stabdo vėžio vystymąsi, vadinamas biologine terapija. Toks gydymas naudojamas kartu su chemoterapija.

 

Biologinės terapijos metu sveikos ląstelės nesunaikinamos, tik užblokuojamas HER2 receptorius ir navikas nebeauga, o tikimybė išgyventi padidėja daugiau nei 40 proc. Jei krūties naviko ląstelėse esančių HER2 kiekis nėra padidėjęs, biologinė terapija nėra veiksminga, todėl neskiriama. Dažniausiai gydymas trunka apie metus.

 

Pagrindiniai šalutiniai požymiai: bendras silpnumas, širdies dažnio sutrikimai.

 

Krūties vėžiu sergančių moterų atsiliepimai:

 

„Jaučiuosi visiškai sveika. Vienintelis dalykas, man primenantis ligą, – tabletė, kurią turiu kasdien išgerti“.

 

Liudmila Kozlovskaja (liga nustatyta prieš 10 m. esant 40 m.)

 

„Jokioje knygoje neparašyta, kaip būtent tavo organizmas reaguos į šiandien taikomus vėžio gydymo būdus. Man skyrė hormonų terapiją, kurią ištverti buvo sunku. Mano organizmas priešinosi jai visomis išgalėmis“.

 

Eglė Mėlinauskienė  (liga nustatyta prieš 9 m. esant 36 m.)

 

1

 

www.nedelsk.lt