APIE NATŪRALŲ ŽINDYMĄ

13. Feb, 12:22 SunerimusiEKO SunerimusiEKO

Pirmas ir svarbiausias kūdikio noras - būti vėl drauge, jausti motinos širdies plakimą ir globą. Kūdikis gimsta šlapias, todėl greitai vėsta. Jį reikia kuo skubiau nusausinti pašildytu vystyklu ar švelniu rankšluosčiu. Geriausiai ir greičiausiai naujagimiai sušyla būdami nuogi ant nuogos motinos krūtinės. Jei naujagimis netrikdomas rutininių ligoninės procedūrų, kaip svėrimas, matavimas, galima gėrėtis, kaip mažasis žmogutis geba pats per dvi valandas susirasti gyvybės šaltininį - krūtį. Tai labai svarbu tiek motinai, tiek naujagimiui. Tėvai pradeda suvokti naująjį žmogų kaip savarankišką asmenybę, žinančią kažką apie gyvenimą, o naujagimiui svarbu, nes jis sušyla, apsėjamas motinos mikroflora, atsparia ligoninės patologiniams mikroorganizmams, pailsi. Pats, susirasdamas krūtį “iš viršaus”, pajunta taisyklingo žindimo požymius, ką vėliau stengiasi atkartoti. Svarbu, kad motina žinotų, kaip glausti kūdikį prie krūties, kad nebūtų traumuoti speneliai. Būtinai reikėtų prašyti, kad pirmuosius kūdikio žindymus stebėtų akušerė ar slaugytoja, kurios nurodytų teisingo žindymo požymius ir pataisytų netikslumus. Kartu su pirmuoju kūdikio prigludimu prie krūties, jis gauna krekenas, kuriose yra saugančios ir brandinančios jo organizmą medžiagas. Motina dėl hormonų, išsiskiriančių žindimo metu, poveikio apsaugoma nuo ankstyvo pogimdyminio kraujavimo ir pradedamas pieno gamybos procesas, atitinkantis kūdikio poreikius.

MOTINOS PIENO PRIVALUMAI

Žindymo privalumus pirmiausia nulemia nepakartojama motinos pieno sudėtis. Jame yra:

1. Apsauginiai faktoriai - imunoglobulinai, baltieji kraujo kūneliai, oligosacharidai, lipidai, laktoferinas, lizosomos ir dar daug kitų faktorių;

2. Brandinantys faktoriai - augimo faktoriai, imunomoduliatoriai, nukleotidai;

3. Kompensuojantys faktoriai - virškinimo fermentai, hormonai

4. Mitybiniai faktoriai: riebalai, baltymai, angliavandeniai,vitaminai, mineralai.

Visi šie pieno komponentai laiduoja nepriekaištingą žmogaus vystymąsi.

Biopsichologinis faktorius -žindimo metu stimuliuojami motinos hormonai oksitocinas ir prolaktinas, kurie formuoja biologinį motinystės pagrindą: kantrumą, toleranciją, pasitenkinimą savo kūdikiu, meilę, švelnumą. Taip pat šių hormonų dėka motinos apsaugomos ir nuo daugelio ligų vėlesniame amžiuje.

Mišiniuose yra tik mitybiniai faktoriai, dauguma skirtingos kilmės, skirtingu kiekiu. Gali būti pridėta nukleotidų (brandinančio faktoriaus).

Kūdikis gali sėkmingai vystytis ir dirbtinai maitinant kūdikį, tačiau tam reikia dar daugiau žinių ir sąmoningų motinos pastangų. Kūdikiui labai svarbu ilgas ir artimas kontaktas su motina (kūnas prie kūno), akių ryšys ir neišblaškytas motinos dėmesys. Taip ugdomas saugus kūdikio prieraišumas prie žmonių.

Pirmas 2-5 dienas po gimdymo motinos krūtyse gaminsis priešpienis, kuriame mažai mitybinių, bet ypač gausu apsauginių, augimo faktorių ir vitaminų. Nuo 2-5 dienos iki 10 dienos gaminsis pereinamasis pienas, turtingas riebiosiomis rūgštimis, ypač svarbiomis nervų sistemos vystymuisi. Brandus pienas atsiranda nuo 10 paros ir tokios sudėties išlieka visą žindymo laikotarpį. Šiame piene yra visi apsauginiai ir brandinantys faktoriai. Mitybiniai pieno komponentai gerokai praskiesti didesniu vandens kiekiu. Pienas, kuris gaminsis atjunkymo laikotarpiu, t.y. antraisiais-trečiaisiais gyvenimo metais vėl panašus į priešpienį. Jame dominuoja apsauginiai imuniniai faktoriai. Atjunkymo laikotarpis prasideda nuo papildomo maisto davimo dienos ir trunka iki kūdikis atsisako krūties pats. Vaikelis turėtų būti krūties atsisakymo iniciatorius.

Daugiau galite pasiskaityti čia: https://www.rasakila.lt/